Bakırköy Çocuk Diş Hekimi ( Pedodonti )

0
76

Bakırköy Çocuk Diş Hekimi ( Pedodontist )

Bakırköy bölgesinde çocuk diş hekimi (pedodontist) hizmeti bir çok özel poliklinikte verilmektedir.

Bazı klinikler hergün bazıları ise haftanın belirli günleri pedodontist bulundurarak çocukların diş problemlerine çözümler bulmaktadır.

bakırköy çocuk diş hekimi
Çocuk diş hekimi (pedodontist) daha çok süt dişleri ile ilgili tedavileri uygular.
Osmaniye Diş Kliniği ‘nde haftanın 2 günü çocuk diş hekimi bulunmaktadır.

***

Pedodontist, 0-14 yaşları arasındaki çocukların ağız ve diş tedavilerini yapmak alanında kendini geliştirmiş ya da doktora, uzmanlık gibi akademik olarak yetkinlik kazanmış diş hekimlerine verilen addır.

Yani pedodontist, çocuk diş hekimidir. Çocuklarla ve haliyle daha çok süt dişleriyle ilgilenmektedir.

Süt dişi dönemindeki çocuklar 4-6 ayda bir diş hekimi kontrolünden geçmelidir.

Çocuk Diş Hekimi ( Pedodontist ) Yaptığı Tedaviler

Bir pedodontist (çocuk diş hekimi) daha çok şu tedavileri uygulamaktadır.

Amputasyon

Süt dişlerine uygulanan bir tedavidir. Amputasyonun temel amacı, süt dişini düşene kadar ağızda tutmaktır. Bu amaçla basitçe anlatmak gerekirse, süt dişindeki çürük temizlenir ve dolgu yapılır. Bu genellikle 2 seans halinde uygulanan bir tedavidir.

Amputasyon yapılmadan çekilen süt dişleri yüzünden çocuğun diş gelişiminde çapraşıklıklar oluşabilir. Bu nedenle süt dişleri mümkün oldukça çekilmemelidir.

Dolgu

Süt dişi dolguları, dişin daha fazla çürümesini engelleyip sağlıklı bir şekilde ağızda kalmasını sağlamaktadır. Erken dönemde yapılan dolgular sayesinde ileride amputasyon ya da çekim gibi durumlar engellenmiş olur.

Yer Tutucu

Bazen süt dişi o kadar çürük ve harap olmuştur ki tedavisi mümkün olmaz ve çekilir. Alttaki daimi dişin gelmesine de uzun zaman varsa mevcut dişlerin kayarak alttan gelecek dişin yerini kapatmaması için bir yer tutucu uygulanır.

Yer tutucu boşluğa doğru diğer dişlerin kaymasını önleyerek, süt dişinin görevini yapar. Alttan diş geldiği zaman yer tutucu çıkarılır.

yer tutucu
Yer tutucular sayesinde, çekilmiş dişin yerine diş gelene kadar mevcut dişlerin o boşluğu kapatması engellenir.

Süt Dişi Çekimi

Süt dişi çekimi sanıldığı kadar basit bir işlem değildir. Evet dişi çekmek kökleri zayıf olduğu için kolaydır ancak çekilen bir süt dişinin yarattığı boşluk sorun olmamalıdır. Pedodontist (çocuk diş hekimi), süt dişinin durumunu, mobilitesini(sallanma), çocuğun yaşını ve gerekirse röntgeni inceleyerek dişin çekilip çekilmemesine karar verir.

Eğer dişin düşmesine çok zaman varsa dişi bir şekilde ağızda tutmak ya da yer tutucu yapmak gerekir.

Ortodontik Tedavi

Pedodontistler (çocuk diş hekimi) basit ortodontik tedavileri de yapabilmektedirler. Tek diş atlatma, kapanış düzeltme gibi tedavileri basit apareyler kullanarak tedavi edebilirler.

Fissür Örtücü

Sürekli dişlere uygulanan fissür örtücü işleminin amacı, çürüğe meyilli olduğu düşünülen ağızlarda, daimi dişlerin fissür denilen mikro çukurcuklarının üzerini örterek buralarda yemek birikmesinin engellenmesi ve dolayısıyla diş çürüğünün de önlenmesidir.

Fissür örtücü basit ama çok başarılı bir uygulamadır. Hele de günümüzde çokça abur cubur la beslenen çocuklarda gereklidir.

fissür örtücü
Fissür örtücüler, daimi dişleri çürüklerden korumak adına önemli bir uygulamadır.

Flor Uygulaması

Dişlere flor uygulaması da tıpkı fissür örtücü gibi çocuklarda diş yapısının güçlendirilmesi amacıyla uygulanan bir işlemdir. Kontrollü yapılırsa flor uygulamasının zararı yoktur. Zaten bu işlem hekimler tarafından yapılmaktadır. Jel halindeki flor dişler üzerine sürülür ve bir kaç dakika beklenir. Böylece flor diş yapısına nüfus ederek diş doğal yapısının güçlenmesine yardımcı olur.

Bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de bu uygulama devlet tarafından desteklenmekte ve teşvik edilmektedir. Okullarda çocuklara yönelik flor uygulamaları yapılmaktadır.

Velilere flor uygulaması ile ilgili verilen onam formlarıyla ilgili çokça soru gelmektedir. Velilerden bu uygulamaları onaylamalarını istiyoruz.

flor diş
Dişlere flor uygulaması devlet tarafından desteklenen önemli bir tedavidir.

Oral Hijyen Motivasyonu

Çocuklarda bütün tedavilerden daha önemli olan şey diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması ve ağız hijyeninin farkındalığı eğitimidir. Pedodontistin bir görevi de çocuklara diş fırçalamanın önemini anlatarak bunun ömür boyu sürecek bir alışkanlık haline gelmesine yardımcı olmaktır.

çocuk diş fırçalama
Çocuklarda diş fırçalama alışkanlığı aile ve çevre sayesinde yerleşir.

***

Osmaniye Diş Kliniği ‘nde çocuklarınızın diş tedavilerini deneyimli hekimlerimiz eşliğinde güvenle yaptırabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Yorum, düşünce ve merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlardan bana iletebilirsiniz.
Hakkımda, iletişim, kampanyalar, tedavi fiyatları gibi sayfalara erişmek için ana sayfaya dönebilirsiniz.
Sağlıklı günler dilerim.

Osmaniye Diş Kliniği, Bakırköy
05538885444

Yorumlar 

Merhaba, 2013 Yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 'nden mezun oldum. 5 yıl farklı kliniklerde çalıştıktan sonra 2018 yazında Osmaniye Diş Kliniği 'ni açtım. Bu sitede, ağız ve diş sağlığıyla ilgili farklı konularda yazıları, sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Siz de merak ettiklerinizi bana sorabilir, bilgi alabilirsiniz. Bana ulaşmak için yazıların altındaki yorumları kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

e-mail bildirim sistemi, sayesinde yorumunuz cevaplandığında mail adresinize bir bildirim gelir. Bu sebeple, mail adresinizi doğru yazmanızı rica ederim. Mail adresiniz görünmeyecektir ve mail adresinize asla reklam, spam virüs v.b. gelmeyecektir.

***

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız