Zirkonyum Dişler Hakkında Her Şey

42
6074

Zirkonyum Kaplama Dişler

Zirkonyum dişler gelişen teknolojiyle beraber diş hekimliğine girmiş, görece yeni bir kavramdır. Uzun süredir teknolojik anlamda kullanımda olmasına rağmen diş hekimliğine yeni girmiş bir maddedir. Elektronik ve nükleer çalışmalarda kullanılan elementinin içerisine güçlendirici özellikte elementler de eklenerek diş hekimliğinde kullanıma uygun hale getirilmiştir.

zirkonyum ve metal porselen farkı
Solda klasik metal alt yapılı porselenelr, sağda ise zirkonyum kaplamalar görülüyor.

Diş hekimliğinde tercih edilmesinin en büyük nedeni estetik olmasıdır.

Zirkonyum kaplamaların diş ve diş eti dokularına zarar vermemesi, sağlam olması gibi avantajları da vardır ancak en önemli özelliği estetik olmasıdır.

Zirkonyum Dişler Neden Daha Estetiktir ?

Zirkonyum kaplamanın özelliği ışık geçirgenliği ile ilgilidir.

Doğal dişlerimiz ışığı bir seviyeye kadar geçirecek şeffaflıktadır. Özellikle ön dişlerimizin kesici kenarları neredeyse tamamen şeffafken, diş eti kenarları daha opaktır. Bir porselen kaplamanın doğallığı da buna bağlıdır.

• Aşağıdaki fotoğrafta ne demek istediğim çok net şekilde görülüyor.

Klasik metal alt yapılı porselenlerde, porselenin altında gri renkte bir metal bulunur. Bu metal tabaka ışığı geçirmez ve diş opak bir görünüme sahip olur. Bu da estetik görüntüyü olumsuz etkiler. Özellikle dişlerin daha şeffaf olması gereken kesici kenarlarında klasik metal altyapılı porselen kaplamalarla bu estetik özellik sağlanamaz.

Zirkonyum dişler ise zirkonyum alt yapının özelliği gereği hem beyazdır hem de bir miktar ışığın geçmesine izin verir. Böylece estetik görüntü sağlanmış olur.

Bütün kaplamaların da üzerinde porselen vardır. Fark alt yapıda kullanılan metal malzeme ile ortaya çıkmaktadır. Klasik metal alt yapılı porselenlerde nikel-titanyum alaşımları kullanılırken; zirkonyum alt yapılı protezlerde alt yapı metali olarak zirkonyum alaşım kullanılır.

zirkonyum kaplama dişler
Sol tarafta zirkonyum alt yapılı diş, sağda ise klasik metal alt yapılı dişler görülmektedir. Zirkonyum diler ışığı geçirme özelliği ile doğallığı sağlamaktadır.

Önemli olan bir konuya değinmek gerekir;

Bazen öyle metal alt yapılı porselenler yapılır ki en estetik kaplamalardan bile güzel ve doğal durabilir. Bazen de bir zirkonyum kaplama çok kötü görünebilir. Burada hekim-teknisyen olayı işin içine girmektedir. Hekim iyi olduğu gibi, alınan ölçüye göre dişi yapacak olan teknisyen de çok iyi olmalıdır. Aksi halde başarı elde edilemez.

zirkonyum-diş-metal-porselen-kaplama
Solda zirkonyum altyapı, sağda nikel-titanyum alt yapı görülmektedir.

Zirkonyum Dişlerin Avantajları

Zirkonyum alt yapılı porselen protezler, nikel-titanyum alt yapılı protezlere göre;

 • Estetiktir: Işık geçirgenliği doğal görünüme yardımcı olur. Zirkonyum kaplamalar, doğal dişlere çok yakın derecede ışığı geçirirler. Böylece estetik olup, iyi yapılması halinde dışarıdan bakınca anlaşılmayacak kadar da doğal dişe benzeyebilirler. Aşağıdaki fotoğrafta bunun bir örneği görülmektedir. O kadar doğaldır ki bir diş hekimi muayene etmeden anlayamaz.
 • Sağlamdır: Çiğneme kuvvetlerine karşı daha dayanıklıdır. Zirkonyum metalinin yapısı gereği kuvvetlere karşı dirençlidir. Bu özelliği sayesinde sadece ön dişlerde değil, arka bölge dişlerde de güvenle kullanılabilirler. Burada metal alt yapılı porselenlerin sağlam olmadığı sonucu çıkarılmamalıdır.
 • Isı İletkenliği Doğal Dişlere Yakındır; bu yüzden hassasiyete neden olmaz. Klasik metal alt yapılı porselenlerdeki metal ısıyı çok hızlı ilettiği için bazen dişlerde hassasiyet oluşabilmektedir. Zirkonyumlarda bu durum minimumdur çünkü zirkonyumun ısı iletkenliği doğal dişe çok yakındır. Ağız içindeki ani sıcak soğuk değişimlerine uyum gösterir.
 • Renkleşme Yapmaz; diş eti kenarlarında metalin renginden dolayı grileşme görülmez.   Metal alt yapılı porselen kaplamalarda zamanla metalin rengi diş eti kenarından yansıyarak, tam diş eti hizasında koyu gir bir renkleşme gibi görünürler. bu da estetik olarak kabul edilemezdir. Oysa zirkonyum zaten başlı başına dişle aynı renk olduğu için bu renkleşme görülmez.
 • Hafiftir; özellikle  uzun köprülerde önemli bir avantajdır. Metal alt yapılı porselenler, özellikle uzun yapılmışlarsa, hastaların alışma döneminde ağırlıkları bir şikayet olarak geri dönmektedir. Ciddi olarak çeneye bir ağırlık verirler.
  Zirkonyumlar çok hafif oldukları için kişi bunu hissetmez ve konfor bakımından sorun yaşanmaz.
 • Biyolojik Olarak Uyumludur; alerjik reaksiyonlara, diş eti problemlerine, metalik tatlara sebep olmaz. Metal alt yapılı kaplamalarda, bazı kişiler içeriğindeki nikele karşı allerjik reaksiyon gösterebilir. Diş eti ile uyumlu olmayan materyal zamanla diş etinde kanama ve diş eti çekilmesi gibi durumların ortaya çıkmasına neden olur.  Bu kaplamalar bu gibi durumları kendi yapısı dolayısıyla yaşatmaz. Zirkonyum kaplama yaptıranların geri dönüşleri de sorun yaşamadıkları şeklindedir.
 • zirkonyum diş kaplama porselen
  Üstte nikel-titanyum alaşımlı bir porselen kaplamalı diş zirkonyum ile değiştirilmiş.(altta)

Zirkonyum Dişlerin Zararları

Zirkonyum alt yapılı porselen dişlerin kanıtlanmış bir zararı yoktur. Dokularla son derece uyumlu ve zararsız bir materyaldir. Zamanla diş etinde çekilme, kızarma, dişte veya diş etinde ağrı gibi sorunlar materyal ile değil yapım aşamalarıyla yani hekim, teknisyen ve hastanın ağız hijyeniyle ile ilgilidir.

Örneğin; sağlıksız diş eti yapısına sahip bir kişiye yapılmışsa ileride bu diş eti sorun çıkaracaktır.

Zirkonyum dişlerin zararı şöyle olabilir; 

Hekim ve/veya teknisyen kaynaklı bir hatadan dolayı, diş çevre dokularında bir hasar oluşmuş olabilir.

Örneğin; hekim dişlerinizi çok küçültmüştür ve dişleriniz sık sık düşüyor ya da sürekli ağrı veya sızlama oluyordur. Bu hekim hatasıdır, materyal ile ilgili değildir.

Teknisyen dişleri yaparken hatalı yapmıştır, diş eti uyumu kötüdür, dişlere bire bir oturmaz falan ve hekim de bunları gözden kaçırmışsa yine sorunlar yaşanması normaldir. Diş eti problemleri, diş etinde kanama, şişlik, kötü koku vs gibi şikayetler oluşabilir. Bunun da sebebi materyal değildir.

Zirkonyum Diş Fiyatları

Fiyatlar hakkında yasalar gereği net bilgi veremiyoruz.

Net fiyatlar için lütfen iletişime geçiniz.

Özel sağlık sektörü sonuç olarak bir hizmet sektörü olduğundan bu işlerin belli bir fiyatı yoktur. Aynı işi bir hekim 500 TL ücretle yaparken, bir başkası 500 € isteyebilir. Hekim, teknisyen, muhit gibi değişik faktörler zirkonyum diş fiyatlarına etki etmektedir.

*** Göz Atın : Zirkonyum Diş Fiyatları

Doğruluğunu teyit etmemiş olsam da, SGK ‘nın bu tedavileri karşıladığı haberlerde çıkıyor ama bu konu da ayrı bir muamma. Bir çok SGK hastanesinde yapılan işler maalesef pek iç açıcı değil. Hepsi için elbette bu söylenemez, çok iyi hekimler de var. Tıpkı özelde bazı kötü hekimler olduğu gibi.

Açıkçası bu konular biraz kişisel görüşle ilgili olduğu için pek uzatmanın manası yok diyelim.

TDB ‘nin 2018 fiyat tarifesine göre bir kaplama yaklaşık olarak 400 TL dir.

Hekimden hekime, klinikten kliniğe bu fiyat değişmektedir.

Kesinlikle pahalı yer iyidir ya da ucuz yer kötüdür diyemeyiz. Birisi daha fazla kar payı koyuyor olabilir.

Önemli olan şey, güvenilir bir hekime tedavi olmaktır.

Zirkonyum Dişler Nasıl Yapılır ?

Zirkonyum kaplamalar yapılırken, işlemler klasik bir metal porselen yapımıyla neredeyse aynıdır. İşlemler kabaca şu şekildedir. Tabi ki detaylara girmeye gerek yok ancak zirkonyum diş nasıl yapılır kısaca anlatmaya çalışayım;

 • Anestezi altında diş mümkün olduğunca az aşındırılarak küçültülür. Aşındırma metal alt yapılı porselenlere nazaran oldukça az yapılır. bu sebeple hem doğal diş korunmuş olur, hem de küçültülmeyen diş daha sağlam bir şekilde uzun yıllar ağız içinde durabilir.
 • Ölçü alınır. Ölçü işin en önemli safhasıdır. Hekim bir şekilde ölçüde hata yapar ya da gözden kaçırdığı bir şey olursa bu direk olarak teknisyenden gelecek dişlere de yansır ve iş hatalı olur. Bir daha ölçü almak gerekir. Bu da ileirn başa dönmesi demektir. Elbette ölümcül bir hata değildir bu.
 • Diş eti iyileşmesi isteniyorsa bir süre gerçek porselenle aynı görünümde geçici dişler kullanılır. Diş eti sağlıksız bireylerde ilk amaç diş eti sağlığını iyileştirmektir. Diş eti kötüyse sadece kaplama değil, neredeyse hiç bir işlem yapılamaz. Hatta diş eti tedavileri bütün tedavilerden önce yapılmalıdır. Eğer kişinin yaygın bir diş eti rahatsızlığı varsa, dişlere hiç müdahale etmeden öncelikle bunu çözmek gerekir.
 • Geçici dişler hem aşındırılmış dişlerdeki hassasiyeti önler hem de kişinin işlem bitene kadar estetik ve fonksiyonel olarak hayatına devam etmesine olanak sağlar. Geçici dişlerle rahatça yemek yenilebilir, bir şeyler içilebilir.
 • Ölçüye göre hazırlanan dişler prova edilerek yapıştırılır.

Zirkonyum Kaplama Dişler Düşer mi ? 

Zirkonyum kaplamanın düşmesi tamamen yapım tekniği ile alakalı bir durumdur.

Eğer doğru teknikle yapılmamış, düzgün yapıştırılmamış, ara seanslardaki bir sorun göz ardı edilmişse kaplama zamanla sorun çıkaracaktır.

İyi yapılmış kaplamalı dişler düşmez. Tıpkı doğal dişler gibi konforlu bir şekilde, uzun yıllar kullanılabilir.

Şahsen ben sadece kaplamada değil tüm işlerde en doğru teknikle yapmaya gayret ediyorum çünkü diğer türlü mutlaka bir sorun oluyor ve düzeltmek için daha fazla zaman harcanıyor. Tabi düzeltilebilirse..

Zirkonyum Kaplamalar Koku Yapar mı ?

Dişlere yapılan kaplama ya da dolgulardaki koku şikayetinin sebebi altına, arasına yemek birikmesidir. Tabi kişinin ağız hijyeni iyi olmak şartıyla. Kişi dişlerini fırçalamıyorsa zaten böyle bir şikayetten önce ağız hijyenini yükseltmelidir.

Ağız hijyeni iyi olan kişilerde, dolgu ve kaplamalardan koku şikayeti varsa bu, o işlerin hatalı yapıldığını çok açıkça gösterir.

Kaplamalar yada köprüler diş eti dokusuyla uyumlu yapılmamışsa arasına ve altına yemek birikerek kokuya sebep olurlar. Bunun sebebi malzeme değil, yanlış yapılmış olmasıdır.

Diş eti uyumu iyi olmayan kaplamalarda sorunlu bölgede yemek artıkları ve dolayısıyla mikroorganizmalar birikecek, bunlar hem koku hem de kanamaya sebep olacaktır.

Zirkonyumun avantajı, diğer materyallere göre daha doku dostu olmasıdır ama bu kesinlikle koku yapmaz anlamına gelmez. Kötü yapılırsa kaplamadan, dolguya bütün işler koku yapar. İyi yapılmışsa kesinlikle yapmaz.

Önceden yapılmış kötü metal alt yapılı porselenlerini değiştirip zirkonyum yaptıranlar bunu açıkça hissetmektedir.

Tekrar Sökülebilir mi ?

Kaplama dişler tekrar sökülebilir.

İleride sorun olursa ya da yenilenmesi gerekirse basitçe bir diş hekimi tarafından sökülebilir. Kişinin kendisinin bu dişleri sökmesi, eğer yapıştırma ile ilgili bir sorun yoksa imkansızdır. Sadece hekim tarafında sökülebilir.

Zirkonyum Diş Fiyatları

Zirkonyum diş fiyatları ile ilgili detaylı bir yazıyı aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Fiyatlar nasıl ve neye göre değişiyor ? Nasıl karar vermelisiniz ? Hepsi aşağıdaki linkte.
Zirkonyum Diş Fiyatları
***

#Şunlara da göz atabilirsiniz;

Diş beyazlatma ile ilgili aklınıza gelebilecek her şeyi yazdığım yazıma da göz atabilirsiniz. Diş beyazlatma nasıl yapılıyor ? Hangi teknikler var ? İşlemin zararı var mı ? gibi sorularınıza bu yazıda cevap bulabilirsiniz.

* Tüm Yönleriyle Beyazlatma

Bize Ulaşın

Yorum, düşünce ve merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlardan bana iletebilirsiniz.
Hakkımda, iletişim, kampanyalar, tedavi fiyatları gibi sayfalara erişmek için ana sayfaya dönebilirsiniz.
Sağlıklı günler dilerim.

Osmaniye Diş Kliniği, Bakırköy
05538885444

Yorumlar 

Merhaba, 2013 Yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 'nden mezun oldum. 5 yıl farklı kliniklerde çalıştıktan sonra 2018 yazında Osmaniye Diş Kliniği 'ni açtım. Bu sitede, ağız ve diş sağlığıyla ilgili farklı konularda yazıları, sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Siz de merak ettiklerinizi bana sorabilir, bilgi alabilirsiniz. Bana ulaşmak için yazıların altındaki yorumları kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

e-mail bildirim sistemi, sayesinde yorumunuz cevaplandığında mail adresinize bir bildirim gelir. Bu sebeple, mail adresinizi doğru yazmanızı rica ederim. Mail adresiniz görünmeyecektir ve mail adresinize asla reklam, spam virüs v.b. gelmeyecektir.

***

42 YORUMLAR

 1. Devlet hastanesinde yaptıracağım maddi yatım olmadığı için. Ön 2dişim yarıdan kırıldı porselen yaptırmayı düşünüyorum merak ettiğim yapılacak olan porselen nasıl bir yapıştırıcı kullanılıyor yani düşme ihtimali mi yüksek yoksa kırılma ihtimalimi. Dayanıklılık konusunda bilginizi rica ederim iyi günler

 2. Mrb zirkonyum diş tedavisi ne başladım şuan geçici diş taktılar çok çirkin ve çok kaba duruyor zirkonyum dişler böyle durmaz diyimi piskolojim bozuldu resmen

  • Merhaba,
   Geçici protezlerin esas amacı dişlerinizin dış ortamla temasının kesilmesi ve böylece hem sızlamaması hem de enfeksiyon kapmamasıdır. Tabi ki esteik olması tercihimizdir ama her zaman mümkün olmuyor. Meraklanmayın, bitimi çok güzel olacaktır.

 3. Serdar bey iyi günler, 21 yaşında öğrenciyim.

  Bundan yaklaşık 4-5 yıl önce ön iki dişimin kırık olması nedeniyle zirkonyum kaplama yapıldı her iki dişim de çok güzel oturdu. Ağız sağlığıma dikkat etmeye çalışıyor dişlerimi fırçalıyorum diş ipi de kullanıyorum. Ancak genetik olsa gerek her zaman ya çürüyor ya dolgularım düşüyor veya azı dişim kırılıyor velhasıl hep diş sorunu yaşıyorum ve hastaneye gidiyorum.. Bu diş eti problemlerime de haberci gibi geliyor bana şöyle ki son zamanlarda zirkonyum kaplama dişlerimin olduğu diş etlerim de bir karıncalanma sanki kaplamalar düşücekmiş gibi de bir hissiyata kapılıyorum. (sınav dönemlerimde diş sıkıyorum) Öncelikle zirkonyum dişler düşer mi çünkü ailemden uzak öğrenciyim başa çıkamam ve ikinci sorum bunun için hastaneye kontrole gitmeli miyim siz bir doktor olarak bana nasıl bir diş bakımı önerirsiniz bunlar ışığında…

  Çok teşekkür ederim iyi günler dilerim.

  • Merhaba,
   Dişlerle ilgili bir sorun olup olmadığını bir diş hekimine muayene olarak öğrenebilirsiniz.Size tavsiyem en kısa zamanda bir diş hekimine muayene olmanız yönündedir. O size herhangi bir sorun var mı, varsa neler yapılabilir hepsini anlatacaktır.
   İyi günler, okul hayatınızda başarılar 🙂

 4. Merhaba Serdar Bey ben 22 yaşındayım 7 8 yaşlarındayken düştüm ve ön iki dişimden biri kırıldı zamanında yaptıramadık şimdi yaptırmak istiyorum ama uzun zaman olduğu için olmayan dişin yeri küçüldü öbür dişte haliyle fazla büyüdü. Yıllardır gülemiyorum ve çok takılıyorum bu işe. Tel takılacak sonra implant olacak uzun işler o kadar beklemek istemiyorum zirkonyum kaplama yaptırabilir miyim. Şuan için en iyisi zirkonyum gibi görünüyo ilerisi için sıkıntı çeker miyim?

  • Görmeden bir şey diyemem ancak anlattığınız kadarıyla anladığım şu ; kırılan dişin boşluğuna doğru diğer dişler ilerledi ve o dişin yeri daraldı mı ?
   Mail adresime yüzünüz görünmeyecek ama dişleriniz görünecek şekilde bir fotoğraf atar mısınız ?

 5. Merhaba, 18 yaşındayım dişlerim küçük ve bazılarının arasında boşluklar var dolayısıyla görüntüsünden memnun değilim ve zirkonyum kaplama yaptırmak istiyorum (üste 6, alta 6 tane) estetik olarak güzel görünmesi için, ancak sağlam diş kesileceği ve üstüne sadece kaplama takılacağı için emin olamıyorum bu yemek yememi,çiğnememi vs etkiler mi, gerçek dişin yerini tutabilir mi, zamanla kaplamalara alışabilir miyim yoksa hep bir rahatsızlık hisseder miyim bilgi almak istedim şimdiden teşekkür ederim 🙂

  • Merhaba, hiç bir şey sizin kendi dişleriniz gibi sağlam ve doğal olamaz. Yaşınız çok genç bence ortodonti seçeneğini değerlendirin. Bu yaştayken çoğu hekim sizin dişlerinizi kaplama yapmak istemez ki çene ve diş gelişimi tamamlanmadan bu olmaz zaten.
   Ortodontiyi düşünün ve bir ortodontiste muayene olun. Bir şey kaybetmezsiniz aksine bana dua edersiniz 🙂

 6. Merhabalar hocam ben 20 yaşındayim ve
  ön üst dişlerimden 6 tanesinr zirkonyum kaplama tedavisine başladık tel kullanmayı tercih etmedim sırf estetik görüntüden dolayı ileri ki yıllarda bunun bende dezavantajları neler olur ?

 7. Iyi günler hocam 36 yaşında bir bayanim.üst dislerimde ki carpikliktan rahatsizim.kopek dislerim ile ön dislerimin arasındaki iki disim geriye doğru.köpek dislerimin sivriliginden de rahatsizim.bu dişler için tel taktirmak mi daha dogru olur.yoksa zirkonyum kaplama mi.cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • En doğru çözüm tabi ki ortodontik tedavi yani teldir. Ancak son yıllarda tele alternatif şeffaf plak tedavileriyle de dişler düzeltilebilmektedir. Konuyla ilgili aşağıdaki linke tıklayarak şeffaf plaklarla ilgili yazıyı okuyabilirsiniz.
   Onun dışında sadece çapraşıklıkların düzeltilmesi için asla doğal dişlere kaplama gibi müdahaleleri önermiyorum.
   Şeffaf Plak Tedavisi

 8. Hocam iyi günler ben 6 tane ön dislerde zirkoyum kaplama yaptim provada dişleri bir bütün şekilde takti .normalde tek tek mi takilir. Yoksa 6 kaplama bitişik bir şekilde takilir mi

 9. Hocam iyi günler 14 tane implant ve 28 adet zirkonyum diş ve 1’5 gramda kemik tozu enjekte edilecegini söylediler aynı zamandada geçici olarakta 18 adet slikon diş takılacagı söylendi tedavi süresinide 6 ay olarak belirlediler bunun maliyeti sizde tahmini ne kadar dır ve tedavi süresi ne kdr sürer teşekürler

 10. Merhabalar 😊 serdar bey alt ön 6 diş için zirkonyum ölçüm alındı. Provada diş alt zemini için takılan dişler çok uzundu ortadaki iki diş uzun her iki yandaki ikişer diş daha kısaydı ortadakie göre . Acaba zirkonyum ile kaplanınca da öyle mi olacak yoksa diger dişlerimle aynı boydamı olur?

 11. merhaba 22 yasindayim on dislerim ileri ve ve geride alt kesicilerim yukarida asagida carpik kopek disim bir tanesi yukarida
  ailem dis teli takmam da israrci ama zirkonyum kisa surede oldugu icin onu yaptirmayi dusunuyorum
  sorularim var da
  1)Dis torpulenmesi var mi?
  2) Agizda yabanci madde hissi oluyor mu?
  3) hissizlesme oluyor mu?
  4)Hekim olarak Carpik disler icin tel mi yoksa zirkonyum mu onerirsiniz

 12. Hocam zirkonyum diş tedavisine başladım. zirkonyum kaplamayı birkaç diş bütün halde yapmak mı daha uzun ömürlü ve sağlıklı olur yoksa her diş için ayrı ayrı yapmak mı? Eksik olan dişim de yok

  • Emine Çoban,
   Dişleri tek tek yapmak çok daha sağlıklı ve estetik olarak daha tatmin edicidir ama yapması zordur. Hatta her dişe kaplama gerekmeyebilir. Mesela bütün dişler restore edilir ama mesela bazısı estetik dolgu ile hallolur, bir ikisine lamine yapılır çok harap olanlara zirkonyum yapılır gibi..
   Sizin eksik dişiniz yoksa, bence hepsine zirkonyuma gerek yoktur bence bir başka hekime de muayene olabilirsiniz ama tabi ki bunları hayali yani görmeden söylüyorum, durumunuzu bilemem.

 13. Zirkonyum diş tedavisine başladım ilk gün dişlerim küçültüldü ve uyuşturucunun etkisi geçti sızlıyor. Bu sızlama hep olacak mı yoksa geçici mi acaba

 14. Merhaba Serdar bey 🙂 benim dişlerim biraz küçük ve köpek dişlerim önde biraz bu durumdan şikayetçiyim.
  Hafif uzun ve düzgün dişler istiyorum. Zirkonyum ve gülüş tasarımı aynı şey midir?

  • Hatice,
   Zirkonyum dişin üzerine gelen kaplamanın yapıldığı malzemenin ismidir. Gülüş tasarımı ise sizin yüzünüze göre dişlerinizi yeniden tasarlamaktır. Dekorasyon ve ahşap gibi düşünebilirsiniz. Siz evinize dekorasyon yaptırıyorsunuz ve bu iş ahşapla yapılıyor. Plastik de olabilirdi, alüminyum doğrama da olabilirdi. Böyle işte 🙂

   • Ama bu biraz farklı anlamlar çıkarılan bir açıklama oldu 🙂
    Tavsiyeniz nedir? Yani diş doktoruna göründüğümde diş teli takılacak bir durum yok demişti. Yaptırmalı mıyım?

 15. Serdar bey zirkonyum sadece üst dişlere uygulansa olur mu, yoksa alt dişlere de yapılması gerekir mi. Bir de kaç adet olmalıdır alt ve üst.

 16. Serdar bey, bir diş kliniğine gittim. Dişlerimin çekilip üst ve alt çene ye ikişer implant takılacağını söylediler. Ön taraflara takılacak bu implantlar protezleri kullanmam için yeterli olurmu? Yoksa sağ ve sol taraflara ikişer tane daha ekletip toplam 8 tanemi yaptırsam. Cevabınız için teşekkürler.

  • Semih selam,
   Planlamayı hekiminiz sizin durumunuza göre yapıp sizin için en uygun olanını söylemeli ki siz böyle arada kalmayın. İmplantla ilgili yazılarımı da okumanızı öneririm.
   Elbette daha fazla implant protezin tutuculuğu için daha iyi oluyor. Üst çeneye 6 implant yaptırırsanız zaten sabit porselen dişler yapılabilir. Tabi ki ben şu anda farazi konuşuyorum. Görmeden net şeyler söyleyemem.
   Bu iş biraz da maddiyatla ilgili elbette. Şöyle de yapılabilir, önce iki tane yaptırırsınız kullanırsınız rahat edemezseniz ileride 4 tane daha yaptırırsınız. Bunları hekiminizle detaylı bir şekilde konuşmanız gerekir.
   Geçmiş olsun.
   Şu yazılara da göz atın;
   • İmplant Nasıl Yapılır
   • İmplant Fiyatları

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız