Hangi Ağız Gargarası ?

0
1758
ağız gargaraları nasıl kullanılır - hangi ağız gargarasını seçmeliyim ?
Ağız gargaraları diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerde temizliği amaçlar.

Ağız Gargaraları Rehberi

Ağız Gargarası Nedir ?

Ağız gargaraları, diş fırçalama sırasında diş fırçasının temas etmediği bölgelerde de temizlik sağlamak amacıyla üretilen, özel içeriklere sahip sıvılardır.
Sadece ağız gargarası kullanmak dişleri temizlemez.
İçerik olarak çok farklı tipte ağız gargaraları olsa da temelde hepsi aynıdır. Bazılarında diş eti için yazar, kimisinde florür yazar, kiminde tam koruma yazar. Bunlar tüketici için kafa karışıklığı oluşturmaktadır.
Ağız gargarası seçiminde en önemli olan kriter ne için kullanılacağıdır.
Çoğu gargaranın içerdiği etken maddeler hemen hemen aynı olsa da, bazıları ağız kokusuna, bazıları dişleri güçlendirmeye, bazıları diş etlerini iyileştirmeye yönelik özel formüller içerirler. Seçim yaparken de buna uygun özellikte bir ürün tercih etmek gerekiyor.
Market reyonlarındaki onlarca üründen hangisini seçeceğinize karar vermekte zorlanıyorsanız diş hekiminize danışarak tavsiye alabilirsiniz.
Alkole dikkat !
Ağız gargarası içeriğinde alkol ihtiva etmesi son yıllarda tartışılan bir konudur. Çoğu gargaranın içinde alkol vardır ancak artık alkollü içerikler tavsiye edilmemektedir.
Çocuklu ailelerde, alkollü ağız gargarasının çocuk tarafından yanlışlıkla yutulması zarar verebilir.
Alkollü ağız gargaralarının aşırı kullanımında dişlerde lekelenmeler oluştuğuna yönelik görüşler mevcut. Hassas bünyelerde alkol içeriği ağızda yanma hissi oluşturabilir.
Tavsiyem, alkollü gargaraların kullanılmaması yönündedir. Neredeyse tüm markaların alkolsüz gargaraları var. Alkolsüz olanları tercih etmek gerekir.
ağız gargaraları seçimi nasıl yapılır
Ağız gargaraları seçiminde kararsızsanız hekiminize danışabilirsiniz.

Ağız Gargarası Kullanmak Şart mı ?

Bu konuda da değişik görüşler var.
Kimisi günlük kullanımın gerekli olduğunu, fırçanın ve diş ipinin değmediği dişler arsında kalan ara yüzeyler ile diş eti, damak, dil ve boğaz bölgelerinin ancak ağız gargarasıyla temizlenebileceğini savunuyor. Evet, bu doğru.
Kimisi flor eksikliği bulunan yani flora besinlerle, süt ile, su ile her neyse bir şekilde ulaşamayan ve özellikle de diş çürüğüne meyilli çocuk ve gençlerde ağız gargarası kullanımının şart olduğunu savunuyor. Flor sayesinde diş yapısı güçleniyor ve haliyle çürüklere karşı da daha güçlü oluyor. Evet, bu da doğru.
Kimisi de ağız gargaralarının gerekli olmadığını en azından şart olmadığını savunuyor. Dişlerini düzenli fırçalayan, düzenli diş ipi kullanan, beslenmesine dikkat eden ve rutin diş hekimi kontrollerine giden bireylerde ağız gargaralarının pek de gerekli olmadığını söylüyorlar. Evet, bu da doğru.
Hepsine doğru dedik. Ağız gargarası kullanalım mı kullanmayalım mı ?
Ağız kokunuz var mı ? Dişleriniz çürüğe meyilli mi ? Diş etleriniz genelde hassas ve zayıf mı ?
Bunlardan biri veya bir kaçı varsa evet ağız gargarası kullanmak iyi olabilir.
Dişlerinizi düzenli ve doğru teknikle fırçalıyor, diş ipi kullanıyor ve düzenli diş hekimi kontrollerine gidiyorsanız ve bunların yanında ağız kokusu gibi şikayetiniz yoksa ağız gargarası şart değildir.
ağız gargarası nasılkullanılır ? - hangi ağız gargarasını almalıyız ?
Ağız gargarası ancak doğru teknikle kullanılırsa faydalı olabilmektedir.

Hangi Ağız Gargarasını Almalıyız ?

Piyasadaki iki büyük ve meşhur marka olan Listerine ve Oral- B ağız gargaraları üzerinden örnek vermeye çalışayım;
Her iki markanın da beyazlatıcı, hassasiyet giderici, alkolsüz ve total bakım adı altında en çok satan 4 ürünü var. Bunlardan hangisini seçelim ?
Ağız gargaraları dişleri beyazlatmaz. Diş beyazlatma işi macunla fırçalamayla olacak iş değil. Diş hekimi tarafından ofis ortamında uygulama yapılması gerekir.
Diş beyazlatma ile ilgili detaylı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.
Hassasiyet giderici özellikler daha çok diş macunlarıyla çözülebilen bir sorundur ki hassasiyet şikayeti olan kişilerin öncelikle bir diş hekimine uğraması en doğru olandır.
Geriye total bakım ve alkolsüz kaldı. Yukarıda bahsetmiştik sebepleriyle birlikte alkolsüz tercih etmek gerekir demiştik.
O zaman geriye kalan; alkolsüz ağız gargarası seçmeliyiz. 
Peki hangi marka ? Hiç farketmez. Ucuz olan hangisiyse o.
Hangisi ucuzsa o ama Listerine, Oral-B ye nazaran ağız gargarası işinde daha yoğun çalışıyor gibi görünüyor. Oral-B ise neredeyse piyasanın en eskisi ve en büyüğü. Dediğim gibi fiyata bakınız 🙂

Ağız Gargarası Nasıl Kullanılır ?

Ağız gargarası şu şekilde kullanılır;
* Dişleri fırçalayıp, diş ipi ile arayüz temizliği yaptıktan sonra,
* Üreticinin belirttiği kadar ağız gargarasını (genellikle kapağı ile),
* Yutmamaya özen göstererek, mümkünse aşağıya bakacak olacak şekilde,
* 30-40 sn çalkalayınız ve 2-3 kere tükürünüz,
* Ağzınızı durulamayınız. 
* Mümkünse en az 30 dk bir şey yiyip içmemeye dikkat ediniz.

Aşağıdaki videoda nasıl kullanıldığını izleyebilirsiniz.

>> Şunlara da göz atın;

Diş Fırçası ve Diş Macunu Rehberi

Bize Ulaşın

Yorum, düşünce ve merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlardan bana iletebilirsiniz.
Hakkımda, iletişim, kampanyalar, tedavi fiyatları gibi sayfalara erişmek için ana sayfaya dönebilirsiniz.
Sağlıklı günler dilerim.

Osmaniye Diş Kliniği, Bakırköy
05538885444

Yorumlar 

Merhaba, 2013 Yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 'nden mezun oldum. 5 yıl farklı kliniklerde çalıştıktan sonra 2018 yazında Osmaniye Diş Kliniği 'ni açtım. Bu sitede, ağız ve diş sağlığıyla ilgili farklı konularda yazıları, sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Siz de merak ettiklerinizi bana sorabilir, bilgi alabilirsiniz. Bana ulaşmak için yazıların altındaki yorumları kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

e-mail bildirim sistemi, sayesinde yorumunuz cevaplandığında mail adresinize bir bildirim gelir. Bu sebeple, mail adresinizi doğru yazmanızı rica ederim. Mail adresiniz görünmeyecektir ve mail adresinize asla reklam, spam virüs v.b. gelmeyecektir.

***

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız