Çene Eklemi Rahatsızlıkları

231
30385

Çene Eklemi Rahatsızlıkları

çene eklemi ses gelmesi
Çene eklemi hareket kabiliyeti açısından vücudumuzdaki en özel eklemdir.

Giriş

Çeneden ses gelmesi, ve dişleri gıcırdatma stresli şehir hayatıyla birlikte artık bir çok kişinin hayatlarının bir döneminde yaşadığı bir sorun haline gelmiştir. Bazı durumlarda çok hafif seyredip hızlıca düzelen bu durum, bazı kişilerde günlük hayatı olumsuz etkileyecek kadar ileri boyutlarda olabilir.
Çene eklemi, vücudumuzdaki eklemler içerisinde 3 yönde hareket edebilen tek eklem olması nedeniyle çok özeldir. Çene eklemi içerisindeki dokuların bir sebeple bozulması, eklem içerisinde düzensizliklere sebep olur ve böylece şikayetler başlar.
Bu yazıda, çene eklemi rahatsızlıklarından en sık görülenlerini ve tedavi metodlarını basitçe anlatmaya çalışacağım.

Eklem Şikayetlerinin Sebepleri

Modern çağdaki en önemli sebeplerden biri strestir. Büyük şehirde yaşayıp eklem şikayeti çekmeyen yok gibidir. Strese bağlı diş sıkma ve diş gıcırdatma çene eklemi ve kasları üzerinde aşırı baskıya sebep olup şikayetleri ortaya çıkartır.
Strese bağlı olmayan diş sıkma ve diş gıcırdatma. Altında çoğunlukla psikolojik bir sebep yatar. Örneğin küçük kardeşini kıskanan bir çocuk gece uyurken dişlerini sıkabilir ve gıcırdatabilir. Yoğun sınav döneminde stres altında çalışan öğrencilerde de diş sıkma çokça görülür.
Kaza veya yaralanma sonucu eklem bölgesine gelen travmalar.
Gelişim bozuklukları ve bazı hastalıklar.
Diş dizisindeki düzensizlikler. Örneğin yüksek yapılmış dolgular ve porselenler, aşırı diş eksikliği v.b.
Sürekli olarak tek taraflı çiğneme eklem ve kasların bir tarafta aşırı çalışıp diğer tarafta çalışmamasına sebep olacağı için eklem rahatsızlığına davetiye çıkarır.

Çeneden Ses Gelmesi

Çene eklemi şikayeti olan hastaları diş hekimine getiren en büyük sebep çeneden ses gelmesidir. Yemek yerken çeneden ses gelmesi, konuşurken, esnerken, açma kapama gerektiren çene eklemi fonksiyonları sırasında duyulan bir çıtırdama sesi hastaların şikayeti olur.
Aşağıdaki videoda çene eklemi hareketini bir animasyonla izleyebilirsiniz.
Kişilerin şikayeti ise en çok yemek yerken ses gelmesi etrafında toplanır. Çünkü özellikle yemek yerken çenenin fonksiyonel hareketleri yapılmış olur ve böylece sesler farkedilir hale gelir.
Tıbbi literatürde “klik” diye adlandırılan bu ses bir eklem problemi olduğunun kesin tanılarından biridir.
Klik sesi, eklem içerisindeki bozukluktan kaynaklanır. Açma kapama sırasında, yemek yerken, esnerken çene eklemi yerinden çıkarken yada yerine oturmaya çalışırken klik sesi duyulur.
Çene ekleminden ses gelmesi genellikle beraberinde başka şikayetlerle seyreder. Açıp kapatmada ağrı, çenede yorgunluk hissi, sabahları yanak bölgesinde ağrı ve çene açmada zorluk gibi şikayetler çene eklemi rahatsızlıklarında sıkça görülür.
Eklemden klik sesi gelmesi çoğunluka redüksiyonlu disk deplasmanı adıyla tıbbi olarak isimlendirilir. Redüksiyonlu disk deplasmanında ağız açılıp kapatılırken klik sesi ile birlikte çenenin sağa ya da sola kayması görülebilir.
Eklemden bir zaman ses gelmiş ama sonra ses kesilmiş ve açıp kapamada çenede sağa sola devrilme oluyorsa bu da yine çoğunlukla redüksiyonsuz disk deplasmanı olarak adlandırılır.
Bu tıbbi terimleri detaylı olarak açıklama gereği duymuyorum.
Çeneden gelen sesin kaynağı, yapısı bir şekilde bozulmuş olan eklemin kapsülü içindeki hareketidir.

Eklem Rahatsızlığı Nasıl Anlaşılır ?

Aşağıdaki durumlarda bir çene eklemi rahatsızlığından şüphelenerek diş hekimine başvurmak gerekir.
* Eklem ve Kaslarda Ağrı: Çeneyi açıp kapatırken kulak hizasında ve/veya yanak bölgesinde ağrı. Bu ağrı daha çok bir ağırlık şeklinde hissedilir.
Bir de çenenin açıp kapatılırken hissedilen daha keskin tarzda bir ağrısı vardır. Örneğin yemek yerken duyulan sese bir de ağrı eşlik eder. Keskin olan ağrı daha çok ileri durumlarda görülür.
* Kaslarda Yorgunluk Hissi: Özellikle sabahları yanaklarda yorgunluk hissi, kulak hizasından yanaklara doğru masaj ve bastırma isteği.
* Çene Ekleminden Ses Gelmesi: Açıp kapatma hareketleri sırasında çıtırtı, gıcırdama veya klik sesleri duyulması. Yemek yerken çeneden ses gelmesi, esnerken aniden “tak” diye bir ses duyulması.
* Çenenin Kilitlenmesi veya Zorlanması: Çenenin kapanmaması, açılmaması veya olduğu pozisyonda kilitlenmesi. Çenenin belli bir oranda açılıp daha fazla açılmaması ve/veya belli düzeyde kapanıp daha fazla kapanmaması.
* Çenenin Bir Tarafa Kayması: Ağız açma sırasında bir taraftaki eklemin düzgün çalışmaması sonucu çenede açılıp kapanırken kayma görülür. Buna deviasyon denir.
* Kulak Şikayetleri: Kulakta ağrı, tıkanma hissi, çınlama, rahatsızlık.. Çene eklemi şikayeti olan hastalar genellikle önce K.B.B ye giderler çünkü çene eklemi neredeyse kulağın içindedir ve öyle hissedilir. K.B.B muayenesinde sorun çıkmayan hastalar diş hekimine yönlendirilirler.
* Boyun Ağrıları: Çene kaslarının boyun kaslarıyla olan bağlantıları sebebiyle bu bölgede oluşacak rahatsızlıklar çoğunlukla boyun ağrılarını da tetiklerler.
* Yakınlarınızın Söylemleri: Örneğin eşinizin “geceleri dişlerini gıcırdatıyorsun” demesi. İş arkadaşınızın “çenenden ses geliyor” demesi gibi şeyler.

Çene Eklemi Tedavi Edilmezse

Eklem rahatsızlığı tedavi edilmediği taktirde, eklem içindeki bozukluk ve hasar artacağı için tablo kötüye doğru ilerler.
Önemli : Eklem rahatsızlıklarında ilerleyen zamanlarda eklemden gelen ses kesilir ve bazı hastalar iyileştiklerini düşünürler oysa bu yanlıştır.
Sesin bir tedavi olmadan kesilmesi eklemin artık yuvasına oturmadığını gösterir. Bu hastalarda “deviasyon” adı verilen, çeneyi açıp kapatırken bir tarafa doğru çenede kayma görülür.
Eklem rahatsızlıkları huzursuzluk, diş gıcırdatmaya bağlı diş problemleri, diş kırıkları v.s. sonuçlarını doğurabilir.
İlerlemiş durumlarda çene kilitlenmeleri yaşanabilir.
Her rahatsızlık gibi eklem şikayetlerininde erken müdahalesi ile daha etkili ve hızlı sonuçlar elde edilir.

Çene Ekleminin Tedavisi

Çene eklemi problemlerine sebep olan bir çok faktör vardır.
Stres, diş dizisi bozuklukları, yanlış yapılmış dolgu ve porselen restorasyonları, travma gibi faktörler eklem şikayetlerini ortaya çıkarabilir. Tedavi için öncelikle bu faktörleri tek tek gözden geçirmek gerekir.
Diş hekiminin eklemi tedavi edebilmesi için öncelikle kesin olarak tanı koymalıdır. Kesin tanı koyulamayan vakalarda bir üniversiteye ya da uzmana yönlendirmek daha uygundur.
Kesin tanısı konulabilen eklem şikayetleri çok hızlı bir şekilde tedavi edilebilmektedir.
Eklem rahatsızlıklarının en güncel ve etkili tedavileri splint uygulamalarıdır.
Aşağıda splint ile ilgili detaylı açıklamalar bulabilirsiniz.
Hafif şikayetlerle seyreden eklem rahatsızlıkları ilaç desteği ve egzersizlerle düzeltilebilmektedir. Makalenin devamında bu egzersizleri bulabilirsiniz.
Diş dizisindeki bozukluklara bağlı şikayetler sorunlu bölgenin tedavisiyle basitçe çözülebilir.
Her iki taraftaki çene eklemi arasındaki dengesizlik de eklem şikayetine yol açar. Örneğin bir tarafta yüksek yapılmış bir dolgu yada porselen kaplama varsa, çene kapatılırken tek tarafta daha fazla basınç olacak ve dolayısıyla eklem şikayetleri baş gösterecektir.
Eğer bir dolgu,porselen v.s. bu düzensizliğe yol açıyorsa, ağız içinde yapılacak düzenlemeler eklem şikayetlerinin geçmesini sağlayabilir.
Strese bağlı diş sıkma günümüzde eklem şikayetlerini doğuran en büyük etkenlerdendir.
Çene eklemi tedavilerinde başarıya ulaşamamanın en büyük sebebi de zaten stresi ortadan kaldıramıyor olmaktır.

Egzersizler ve Fizik Tedavi

Özellikle ilerlememiş durumlarda, örneğin yemek yerken çenesinde ses duyup hemen diş hekimine gelmiş bir hastada çoğunlukla egzersizler işi çözmede başarılı olurlar.
Çene eklemi rahatsızlıkları için verilen egzersizler kişinin kendisi tarafından yapabileceği gibi bir fizyoterapist yardımıyla da uygulanabilir.
Egzersizlerin amacı daha çok kasları gevşetmek ve güçlendirmektir.
Egzersizlerin başarılı olmasının tek şartı doğru ve düzenli bir şekilde yapılmasıdır.
Aşağıda çene eklemi için tavsiye edilen temel egzersizlere ait bir görsel bulabilirsiniz.

Hasta Eğitimi

Çene eklemi tedavilerindeki en önemli basamak budur. Çok önemsenmeyecek gibi görünür ama kişinin farkındalığı tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi burada da önemlidir.
Hasta yapılan tedavinin bilincinde olmalı, direktiflere dikkat etmeli, varsa ilaçlarını düzenli kullanmalı, egzersizleri aksatmamalı, kontrollere gitmelidir.
Her şey olması gerektiği gibi yapılmış ama hasta koordine olmamışsa kesinlikle tedavi başarıya ulaşmaz diyebiliriz.

Splint Uygulaması

Hastanın şikayetleri ilaç, egzersiz v.s. ile geçmeyecek durumdaysa, çene eklemi tedavisi için “splint” uygulaması yapılır.
Redüksiyonlu disk deplasmanı, redüksiyonsuz disk deplasmanı, bruksizm (diş sıkma) ve myofasial ağrı gibi rahatsızlıklarda diş hekimleri muayenehane ortamında rahatlıkla splint tedavisi uygulayabilirler.
Splint, alt yada üst çeneden birindeki dişlerin üzerine oturtulan ve hasta tarafından takılıp çıkartılabilen, ince şeffaf bir plaktır. Alınan ölçüye göre dışarıda hazırlanır ve hastaya nasıl kullanması gerektiği anlatılarak teslim edilir.
Splintin tedavi mekanizması çeneyi ideal pozisyonda kapanmaya zorlaması, çiğneme kaslarını rahatlatması ve psikolojik alışma şeklide çalışır.
Splint
Splint, dişler üzerine oturan sert şeffaf bir apareydir.
Splint tedavisi uzun süren ve hasta iş birliğinin önemli olduğu bir süreçtir. Tedavi boyunca hasta hekimin tavsiyelerine uymalı ve kontrollerinin aksatmamalıdır.
Tedavi kontrolleri, ilk hafta, 2. hafta, 1. ay, 3. ay ve 6. ay şeklinde yapılır.
Her kontrolde splint üzerinde gerekiyorsa düzenlemeler yapılır.
Tedavi bitirilmek istendiğinde splint aniden bırakılmaz. Bir gün kullanılıp bir gün kullanmayacak şekilde yavaş yavaş bırakılır. Tamamen bırakılınca şikayetler nüksediyorsa tedavi devam eder.
Splintler mümkünse tüm gün ve uyurken kullanılmalıdır.
Ağız içi bir aparey olan splintler dişler üzerine tam olarak oturur. Hasta tarafından basitçe çıkarılıp takılabilir.
Diş eti, damak, dil gibi çevre yapılara zarar vermez. Rahatsızlık oluşturmaz. Uykuya dalmayı engellemez.
İlk haftadan itibaren önemli derecede etkinlik göstererek ağrıları ve şikayetleri azaltmaya yardımcı olur.

Cerrahi Tedavi

Aşırı ilerlemiş bazı eklem rahatsızlıkları ancak cerrahi müdahale ile çözülebilmektedir.
Aşırı ilerlemiş bu vakaların tedavileri zordur. Durumun bu denli ağırlaşmasının en büyük sebebi ise kişinin rahatsızlığını ihmal etmesidir.
Cerrahi olarak müdahalede eklem içerisindeki düzensizlikler giderilir, çene fonksiyonlarını engelleyen durumlar varsa düzeltilir.

Bruksizm ( Diş Sıkma ) Tedavisi

Bruksizm (diş sıkma), modern çağla birlikte hayatımızda daha fazla yer etmiş olan bir durumdur. Toplumda çoğu kişinin hayatında en az bir dönem bu rahatsılık ortaya görülmektedir.
bruksizm nedir
Bruksizm toplumun büyük kısmını etkileyen, dişlerde aşınma, kırılma, çevre dokularda ise ağrıya sebep olan, diş sıkma ve gıcırdatma rahatsızlığıdır.
Bruksizm, diş sıkma ve gıcırdatmayala sonuçlanan bir beyin aktivitesidir.
Yani, bruksizm aslında bir çene eklemi problemi değildir. Daha çok strese bağlı oluşan aşırı beyin aktivitesinin yansımasıdır. Çene eklemi problemi ise bruksizme bağlı olarak oluşabilir.
Özellikle geceleri diş sıkıyor ya da gıcırdatıyor olmamızın sebebi, gün içinde bilinçaltımıza atılan şeylerin gece uyurken ortaya çıkmasıdır.
ve, uykudayken kişinin sıktığı sadece çenesi değil aslında bütün vücududur.
bruksizm tedavisi
Bruksizm tedavisi, nörolog, psikiyatrist ve diş hekimlerinin ortak çalıştığı zor bir tedavidir.
Bruksizmden muzdarip kişilerin sadede çeneleri değil bütün vücutları ağrılı ve yorgundur.
Bruksizmin tedavisi diş hekimleri tarafından yapılamaz. Psikiyatrik, nörolojik ve ortopedik bir durumdur. Peki diş hekimleri ne yapıyor ?
Diş hekimleri, bruksizme bağlı etkileri ortadan kaldırmak yani diş ve çevre dokuları korumak, ağrıları hafifletmek için uygulamalar yaparlar.
Dişlerini sıkan kişilerde, diş aşınmaları, gıcırdatmaya bağlı diş kırılmaları, çene eklemi şikayetleri, yüz, boyun, omuz ağrıları görülür.
Diş hekimi bu durumları hafifletmek için yine toplumda gece plağı diye bilinen splint uygulaması yapar. Tıpkı çene eklemi rahatsızlıklarında olduğu gibi, bruksizm vakalarında da yukarıda bahsettiğim gibi koruyucu amaçla splint yapılır.

Erken Dönemde Yapılabilecekler

Eğer ilerlemiş bir durumunuz varsa, örneğin ağız açıp kapanırken çeneniz bir tarafa kayıyorsa, yemek yerken çeneden gelen ve sizi rahatsız edecek kadar sesler duyuyorsanız aşağıdaki tavsiyeler işe yaramayacaktır. En kısa zamanda bir diş hekimine muayene olmanız gerekir.

Çeneden ses gelmesi şikayetiyle ortaya çıkan çene eklemi rahatsızlıkları bazen kişinin kendi kendine yapabileceği şeylerle geçebilmektedir. Bunlar basitçe travmadan kaçınmak, kas gevşeticiler, sıcak uygulama ve egzersiz uygulamalarıdır.
* Travmadan Kaçınmak ; kabuklu kuruyemişleri ön dişlerle kırmak (ay çekirdeği, fıstık, fındık v.b.) çene eklemine ani ve yoğun bir kuvvet uygulayıp bir travma etkisi yaratabilir. Eğer böyle bir alışkanlığınız varsa çene eklemi rahatsızlığına sebebi olabilir.
Ön dişlerle ısırma hareketi de çeneye aşırı yük bindirir. Örneğin elma, ayva, havuç gibi besinler ısırılmadan mümkünse küçük lokmalar halinde yenmelidir.
Esnerken ağız çok açılmamalı mümkünse elle desteklenmelidir.
* Kas Gevşeticiler; kas spazmlarına bağlı şikayetlerde kas gevşetici ilaçlar kullanmak, bölgedeki kasları bir nebze rahatlatacağı için iyi gelebilir.
* Sıcak Uygulama; çene ile ilgili şikayetlerde sıcak uygulaması kasları gevşetici etki yapması açısından ilaçlarla birlikte tavsiye edilmektedir.
* İki Taraflı Çiğneme; çene eklemleri arasındaki yük dağılımını eşitleyeceği için rahatlama sağlar.
* Egzersiz; kas ağrılarıyla beraber seyreden çene eklemi rahatsızlıklarında egzersizler kasları güçlendirdiği için genellikle tavsiye edilir. Aşağıdaki çizimlerde gösterilen egzersizleri yapmak, bayağı rahatlatıcı etkiler gösterecektir.
* Düzenli Bir Uyku; stresi azaltıp, çiğneme kasları üzerinde gevşetici etki yapacağı için çene eklemi şikayetlerini azaltır. Gerçi yazması kolay ama düzenli uykuyu keşke uyuyabilsek 🙂
Görsel; http://turanuslu.net/cene-eklemi-icin-egzersiz/ adresinden alınmıştır.

Bize Ulaşın

Yorum, düşünce ve merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlardan bana iletebilirsiniz.
Hakkımda, iletişim, kampanyalar, tedavi fiyatları gibi sayfalara erişmek için ana sayfaya dönebilirsiniz.
Sağlıklı günler dilerim.

Osmaniye Diş Kliniği, Bakırköy
05538885444

Yorumlar 

Merhaba, 2013 Yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi 'nden mezun oldum. 5 yıl farklı kliniklerde çalıştıktan sonra 2018 yazında Osmaniye Diş Kliniği 'ni açtım. Bu sitede, ağız ve diş sağlığıyla ilgili farklı konularda yazıları, sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. Siz de merak ettiklerinizi bana sorabilir, bilgi alabilirsiniz. Bana ulaşmak için yazıların altındaki yorumları kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

e-mail bildirim sistemi, sayesinde yorumunuz cevaplandığında mail adresinize bir bildirim gelir. Bu sebeple, mail adresinizi doğru yazmanızı rica ederim. Mail adresiniz görünmeyecektir ve mail adresinize asla reklam, spam virüs v.b. gelmeyecektir.

***

231 YORUMLAR

 1. Merhaba. Ben de bir yıl önce yemek sırasında klik sesi ve ağrı olduğunu fark ettim. Birkaç gün sonra düzelmişti. Ama ağzımı açıp kapatınca ses hep devam ediyordu. Ara ara yemek yerken oluyor sonra kesiliyordu. Ama dediğim gibi ses açıp kapatınca hep oluyordu. Ama ağrı yoktu. Birkaç gündür konuşurken ses geliyor ama ağrı yok çok şükür. Bugün biraz boynum ağrıyordu ama ondan mi bilmiyorum sonra geçti. Kafamı çevirdğimde de ses çıkmaya başladı. Bir taraftan gelen ses artık iki taraftan da geliyor. Yutkunurken de hep bir ses vardı zaten. Dişçiye gitmeye korkuyorum egzersizleri düzenli yapsam geçer mi acaba? Teşekkür ederim.

 2. Hocam merhaba.Ben çeneme basket oynarken bir darbe aldım ve çenemin iki tarafı baya bi şişti açıp kapıyorum ama yemek yerken dişlerim acımaya başladı sizce ne yapmalıyım?

 3. Hocam merhabalar benimde çene problemim var yaklaşık bir yıl oldu belki çenemde klik diye adlandırdığınız ses oluyor yemek yerken esnerken ve artık esnerken artık rahatsız oluyorum o sesten çünkü Ağrı’da yapmaya başladı son zamanlarda bi ara vermiş olduğunuz egzersizleri yapmıştım geçer gibi olmustu ama şimdi yine arttı napmam gerek sizce bi dişçiye gorunmelimiyim

 4. Hocam merhaba benim yaklaşık 1 haftadır kulağımda çınlama var çenemi sağa sola hareket ettirince ses bir miktar azalıyor birde dişlerimi sıkınca ses azalıyor Kbb ye gittim ama kesin birşey söylemedi gömülü yirmilik dişlerim var alınmadı henüz bir de çenemi sağa sola hareket ettirdiğimde ses geliyor sizce çınlamanın bunlarla bir ilgisi var mıdır kalıcı mıdır yoksa bu problemler çözüldükten sonra hallolur mu merak ediyorum şimdiden teşekkürler 🙏🏼

 5. Hocam merhaba iyi günler ben yaklaş bir sene önce 20 ilk dişimi ameliyatla aldırdım Ongunden beri çenemden sesler geliyordu esnedigimde çenemi sağa sola kaydırdıgımda falan son iki gündür de sol çenemde sinsi bir agrı var ve direk beynime vuruyor gün içinde bi kaç kere tekrarladı sizce hastalığım ne durumda bilgi verir misiniz şimdiden teşekkür ederim

 6. Hocam iyi günler ben yaklaşık 3 4 gün once ağzıma sakız attim sag arka dislerimin oldugu kisma cignedigim an cenemin sol tarafindan ses geldi şu kulagın hizasinda bir yerde 10 defa tekrarlandi sonra azalmaya basladi ses ara ara gelmeye basladi bugün dişçiye gittim muayene etti bir seyin yok dedi düzelir dedi yavas yavaş ama ben esnedigimde ses geliyor zorla agzimi aciyorum ayrica agzimi sonuna kadar açıp kapadigimda alt çenem hafif saga kayiyor Ne oluyor bana ne yapmaliyim hocam

  • Çene eklemiyle ilgili bir rahatsızlık olduğu aşikar ama bu henüz başlangıç seviyesinde olduğu için yüksek ihtimalle iyileşecektir. Siz asla çenenizi zorlayacak hareketler yapmayın. Esnerken elinizle ağzınzı kapatın ki ağzınız çok açılmasın, sakız çiğnemeyin, ses gelecek şekilde çenenizi açmayın, sert yiyeceklerden ( çekirdek, antep fıstığı, sert leblebi vs.) uzak durun. Bir kas gevşetici ve hafif bir ağrı kesici (örn: majezik duo) kullanın ve rahatlayın 🙂

 7. Hocam benim çenem her uyku esnasında kitleniyordu ve zorla bastırarak sıcak suyla çenemi açıyordum şimdi iki tarafta atnı şekilde oldu ve sol taraftan çok fazla rahatsız edici ses geliyor ve ağrı çok fazla

 8. Doktor bey kızimda da bu problem var. Yani ağzını her açıp kapadığında ve yemek yerken klik diye sesler çıkıyor. Osteopat Doktor bu aşamada birşey yapılamayacağını ilerlerse de ameliyat gerektiğini söyledi. Siz erken tedavi gerekir diyorsunuz yazinizda. ne yapmalıyız sizce? Erken tedavisi gerçekten mümkün mü? Bu arada Fransa’da ikamet ediyoruz. Teşekkür ederim.

 9. Merhabalar. Ben 17 yaşındayım. Ortodonti tedaviyle alt çenem ileriye getirildi. Geceleri plak kullanıyorum. Yaklaşık 2 ay önce de tam çıkmış yirmilik dişlerimi çektirdim. Son zamanlarda özellikle yemek yerken,sakız çiğnerken tak sesleri geliyor benim de. Fakat bu yirmilik dişlerimi çektirmeden önce de var mıydı hatırlayamıyorum. Uzun zamandır da Çenemi olması gereken gibi kapalı tutarken yoruluyorum alt çenemi öne getirince ya da ağzımı hafif açınca rahatlıyorum. Hafif ense ağrım var ama bundan mı kaynaklanıyor bilemiyorum. Kitlenme, çıkma vb. Okudum korktum açıkçası. Sizce acil bir durumum var mıdır?

 10. Merhabalar hocam temmuzun 10unda sol gömülü 2 tane 20lik dişimi ameliyatla alındı. Ondan sonra ağzımı açarken sağ tarafımda gıcırdıma sesi vardı bir süre.Bir ara sakız çiğnerken farkettim çenemdem ses gelmeye başladı tam kulağımın önünde veya kulak mememin önünde oluyor. Yemek yerken ya da ağzımı açmam gerektiği zamanlarda duyuyorum. 9 gün öncede sağ üst 20lik dişimi çektirdim alt 20lik dişimi de ameliyatla alındı. Sağ 20lik dişlerimi alınca geçer diye düşündüm ama hala devam ediyor ve 2 gündür şakağım ve başım ağrıyor. Sizce ağzım fazla açık kaldığından dolayı mı ses geliyor? Kendiliğinden geçer mi yoksa doktora gitmeliyim mi? Çok korkuyorum çenem kitlencek diye

 11. hocam iyi günler yaklaşık 3 4 haftadır yemek yerken ve ağzımı açarken kulağımın 3 4 santim altında ki çene bölgesinden ses geliyor artık bu ses gittikçe rahatsızlık veriyor bunun tedavisi için nereye gitmeliyim söylerseniz çok mutlu olurum

 12. Iyi gunler hocam 1sene once cenemden yemek yerken ses gelmeye basladi doktora gittigimde Karabuk de yasadigim icin burdaki agiz dis doktoru Ankaradaki hastanelere gitmemi soyledi.Hacettepe hastanesinde doktor agiz acilip kapanmada sorunun var dedi ust disler alt dislerden geride dedi tam tersi olmasi lazim dedi ortadontik dislere tel takilmasi gerektigini soyledi.Sizce bu tedaviyle sorun cozulurmu

 13. 17 yaşındayım 3 senedir sigara içiyorum sigara içerken artık alışkanlık olarak fark etmeden bile o harfi çıkarıyorum sürekli çenem kasıldığı için ve ileri geri yapıldığı için yaklaşık 2 aydır esnerken normal konuşurken bazen yemek yerken kıtırdıyor ve çok yüksek derece de tak tak diye ses geliyor ama Allah a şükür hiç ağrım yok ne yapmam lazım korkmaya başladım artık.

 14. Merhaba 24 yaşındayım Yaklaşık bi 10 senedir ağzımı acıp kapattıkça çenemden küt küt diye ses geliyor ama hiç ağrım olmazdı son 1 senedir ara ara ağrılarım oluyor ve son 1 haftadır cok şiddetli olmaya başladı kulağıma ve başıma vuruyor agrısı bişey yiyemiyorum ekmeği bile ısıramıyorum doktora gitmeye korkuyorum ilerlerse ne gibi rahatsızlıklar olur sizce ne yapmalıyım? Bu arada 10 sene önce çeneme büyük bi darbe almıştım yeni yeni mi cıkıyor ağrısı

 15. 16 yaşındayım ve sakız çiğnerken oldu bu bi kaç ay önce bi anda çenemden küt sesi geldi ve kitlendi hafif açabildim ağzımı ama geri kapatamadım konuşamadım da en son zorlayarak kapattım ve o sıra sanki kemik kırılmış gibi oldu ve ondan sonra devamlı çenemden küt küt sesler çıkmaya başladı ve sakız çiğnerken olmaya devam ediyor bu kitlenmeler ağzımı tam açamıyorum açmaya çalıştığımda canım yanıyor sizce çenem çıkmış olabilir mi ya da yukarı da yazıldığı gibi eklem rahatsızlığı mıdır ve bir doktora gitmem gerekiyor mu?

 16. Bende esnerken birden klink sesi duydum şimdi çenemi açıp kapatırken sanki eklem sıvısı bitmiş gibi biribirine sürtünme sesi çıkıyor sinirilerim bozuldu 2 seneden beride tüm dişlerim ağırıyodu gezmediğim doktor kalmamıştı herhangi bir rahatsızlık gözükmüyordu diş ağrılarım geçmediği gibi üstüne birde bu gıcık sesleri duyuyorum bu nedir ne yapmam lazım çenem yerinden mi çıktı acaba

 17. 19 yaşındayım yaklaşık 4 senedir bu sorundan yakınıyorum tek taraflıyken artık çift taraflı hale geldi 4 senedir gitmediğim doktor da kalmadı splintte uygulandı ancak yinede tam sonuç yok…Sağ eklemimde aşınma meydana gelmeye başladı 19 yaşında hemde.Yıllardır araştırmama rağmen ilkkez böyle bir sayfayla karşılaştım,bu konuya bu kadar ince detaylı bilgi verdiğiniz için teşekkürler araştırıp gerçekten düzgün bilgi alabildiğim tek sayfaydı:)

 18. Ben 3 buçuk sene önce merdivenlerden yuvarlanmıştım ve çenem darbe almıştı.Bunun üzerine çenemde ağrılar,kütlemeler başladı.Şuan ise çenemin iki tarafı birden ağrıyor.Sağ taraf yaklaşık 6 aydır kilitli.Sol taraf ise sürekli kütlüyor.Şuan olduğu gibi kilitli tarafın acısına dayanamıyorum.5 ay önce falan diş doktoruna gittim bir plak verdi ve bunu 3 ay kullan işe yaramazsa çene cerrahisine git dedi ve gerçekten işe yaramadı.Kitli tarafımı hissedemiyorum sanki felçli gibi.Geceleri uyuyamıyorum ve gündelik hayatımı mahvediyor ne yapmam gerek?

 19. Hocam merhabalar ben boksörüm antremanda çeneme aldığım darbe sonucu çenemde esnerken veya sol tarafımla yemek yerken kıt kıt sesi gelmektedir ama bu antreman öncesindede ara ara olmaktaydı tedavisi nedir yada korkulacak durum varmıdır?

 20. Benim de yemek yerken esnerke cenemde çok ses geliyor ayrıca çenenin eklem yerlerinde ağrı oluyor birde kulaklarımda inanılmaz ses geliyor bana yardımcı olursanız sevinirim

 21. Benimde sorunum yemek yerken cenemde kitlama sesi oluyo fakat bu sadece yeni uyandigim zaman yada yatarken oluyo herhangi gibi agri olmuyo sadece kitlama sesi geliyo ne yapmam lazim

 22. Alt çenem önde ve çenem kendime göre sağa doğru kaymış gibi. Çenemin kayıklığını düzelttiğimde klik sesi kesiliyor öteki türlü serbest bırakırsam sağ taraftan klik sesi geliyor hafifde ağrımsı bir şey oluyor. Şimdi alt çeneyle alakası olabilir mi dişlerim yamuk yaptırmayı düşünüyordum yaptırsam eklem bir sorun oluşturur mu sizce?

 23. iyi geceler,benim yillardir süre gelen ağız acamama gibi bi sorunum var.15 yıl önce sprint takıldı fakat kullanamadim.yirmi yaş dişim çekilecek ve cok korkuyorum.diş fircalarken bile baya ağrım oluyo.benim durumum nedir acaba,cerrahıkmıdir.teşekkür ederim.

 24. Yazdığınız yazıyı okudum fakat benim şikayetim çok büyük değil 22 yaşındayım küçükken çeneme tahta fırlatmıştı bir çocuk yani ben öyle hatırlıyorum. O zamandan beri çenemde sadece esnerken ağzımı çok açınca “kırt” diye ses geliyor onun dışında her hangi bir şeyde ses gelmiyor bunun nedeni nedir? Ben çok sorun etmiyorum bu şekilde bir önlem almamak sonucunda ne zarara uğratır beni? Bilgilendirmeniz benim için çok önemli şimdiden teşekkür ediyorum.

   • Kusura bakmayın sorunuma yönelmiş onun cevabını merakla bekliyordum fakat manidar bir cevap olmuş. İsmim Simya şimdi öğrenebilir miyim? 🙂

    • 🙂 Şimdi oldu.
     22 yaş için bu tarz bir şikayet çok büyük bir sorun olduğunu göstermez. Sizin yapmanız gereken; ağzınızı ses gelecek kadar açmamak, esnerken, bir şey ısırırken falan çenenizi çok zorlamamaktır. Bu şekilde bir 3-4 ay takip etmek gerekir. Büyük ihtimalle tamemen geçecektir. Geçmez ya da şiddetlenirse o zaman bir diş hekimine muayene olabilirsiniz ama şimdilik dediklerime dikkat etmek yeterlidir.
     İyi günler.

     • Çok teşekkür ederim. İçimi rahatlattınız dediklerinizi uygulayacağım
      İyi günler Serdar bey😊

 25. Hocam merhaba, yurtdisinda ikamet etmekteyim. 6 gundur yemek yerken veya agzimi cok acip kapattigimda kulak memesinin bitip cenenin basladigi sol kisimda kas spazmlari oluyor ve kulagimdan ses geliyor. 2 ay once kuflu bir vida ile sorunum oldugu icin en basta tetanos sandim. Fakat baska bir kas belirtileri yok o yuzden cene ile alakali sorun olabilecegini dusunuyorum. 2 farkli doktora ciktim (ic hastaliklar, kbb) bir tani koyamadilar. Ne onerirsiniz? Cok tesekkurler

 26. Mrb hocam sag tarafimda yemek yerken cok kotu ses geliyor ve insanlari dahi rahatsiz ediyor ve hafiften agriyor sonra napmaliyim sizce dr. Gorunsem bana ne gibi bir tedavi uygular simdiden tesekkur ederim…

 27. Hocam merhabalar.kanal tedavili dişim kırıldığından kaplama yapıldı.yapıldıktan 4 ay sonra çeneden ses ve ağrılar psikolojik bozukluklar başladı.yemek yerken çok ağrım oluyordu.bir dişçi arkadaş yapılan kaplamada yükseklik olduğunu söyleyince yüksekliği aldı ve rahatlama oldu.ilk başlarda sadece sol taraftan ses geliyordu 15 gündür yemek yerken her iki taraftan ses gelmeye başladı.sabah dinlenmiş ve ağrı olmadan uyanıyorum.sabah kahvaltısında yemek yerken bir anda ses kesiliyor sonra gün içinde çene dinlenmedeyken gene sesler gelmeye başlıyor bunun sebebi ne olabilir.iki defa emar çekildim bir problem gözükmedi.dişçiye gittim yükseklik olmadığını söyledi.ne yapmam lazım bana bir yol göstebilirmisiniz.birde ağzımı açtığımda çene eklemi yerinde çok şişkinlik oluyor

  • Engin haci,
   Ağız açarkenki şişlik herkeste olur onu takmayın ama ağrılarınızın sebebi belli ki yüksek yapılış bir porselen ve dişin düzeltilmesine rağmen verdiği hasar pek düzelmiyor. Bir üniversite hastanesine uğramanız faydalı olacaktır. Durumunuz karışık, açıkçası pek teşhis koyamam.

 28. Cenemin sol tarafinda yaklasik 1 yıldır ses geliyor yemek yerken cevremdekileri de rahatsiz ediyor bu ses agzimi cok acamiyorum kas gevseyici kullaniyorum bir etkisi olmadi bir cok cerrahla görüştüm degisik ilaclar verdiler ise yaramadi gece plağı kullaniyorum oda etkisiz kaldi sabahlari agri ile uyaniyorum. Cenemden dolayi tüm yüzümde sert bir agri var. Bogazimda agri var. Cok acamiyorum agzimi bazen de konusamiyorum bile. Simdi de yemk yerken tak sesinin yaninda kulagimda kuş sesine benzer bir ses gelmeye basladi bir kac haftadır. Tak sesini ve gelen kuş sesini cevremdekiler bile duyuyor.

 29. 3 4 senedir ses geliyo sağ taraftan ve sımdı agzımı tamamen acınca sol tarafta bir kemik belirginleşiyo kulak memesinin hizasında ve ağzımı acınca sağ tarafa kayma yapıyo

 30. Merhaba benimki çok nadir olarak gece uykumda oluyor sanırım stres yüzünden dişlerimi ve çenemi çok fazla sıkıyorum ve kitleniyor, nefes darlığı da yaşıyorum ve derin nefes almak için esnediğimde kıt diye ses geliyor ve ağzım zor açılıyor tehlike arz eder mi ya da ilerler mi yoksa geçici bir durum mudur?

 31. Sayın Hocam Lütfen Cevap Verin Sağ Elmacık Kemiğinin hemen yaninda Çeneni saga sola doğru harekket Ettirdigkmde Tık Ve Tak Diye Sesler geliyor bunun sebebi nedir lütfen cevap verin sayın Hocam

 32. Merhaba hocam yanagimin sol.eklem yerleri cok agriyor ozellikle sabah kalkinca ve gun icinde fazla agzimi acmadiysam dislerimi istem.disi sıkıyorum evet ama korkum su bn bu agriyi yaklasik 3 yildir flan cekiyorum ilkte onemsemedim sadece sabahlari oluyodu ama simdi her zaman agriyor ve feci ses cikiyor saga sola oynattigim zaman sizce cerrahi mudalemi gerekli yoksa normal tedavi olabilirmiyim birde bn yuzfelci gecirmistim acaba onunla bi ilgisi olabilirmi l

 33. Merhaba hocam benim sağ templamandibuler yarı çıkık dedi hoca emar çekerek ve ben ağzımı açınca kılik sesi ve kulağımda dolguluk ve kulağımın yanını ellimle tutup 3 4 defa ağzımı açınca çat diye ses çıkıuor boynumda ağrılar var doktor miyofesiyal ağrı sendromundanda olabilir dedi ben bunları van doktorundan aldım bilgileri çalışmak için ankaraya gittim ağrılar artınca 75. Ağız hastanesine gittim foktor bana splint verdi bana 6 ay kullanıp gelmemi söyledi ağrılarım dindi lakin halada çenemde tik hane geldi açma kapama rahatsız oluyorum yanaklarımı içeri doğru çektiğimde su sesi geliyor kulak arkamda zaten kbb kulağımın arkasında hava dolu olması gerekirken sıvı dolmuş dedi ve çeneye yakın olduğundan o sıvılar çene kemiğinde kireçlenme olmuş dedi 1 sene geçti halada aynı şikayerler var şuan vanda öğrenciyim bana bi yol gösterirseniz sevinirim

 34. Merhaba hocam yemek yerken sol taraftaki çene eklem yerinden ses geliyor ve kulakta yanma, çenede takılma oluyor 10 yıldan fazladır bu rahatsızlık bende var. Ve bu durumun ilerlediği hissediyorum beni rahatsız ediyor.

 35. Merhaba.
  Benim herhangi bir sey yerken sağ alt cenem aniden kayip sanki kitlenecekmis gibi olurp hemen geri yerine geliyor, yaklaşık 2-3 senedir ara ara yaşıyorum bu durumu, süreklilik arz etmedigi için onemsemedim,ciddi bir durum var mi merak ettim :/

 36. Merhaba yemek yerken esnerken ve ağzımı açıp kapattığımda çenemde duyulabilir bir şekilde ses geliyo ve elimi çene kemiğime koyduğumda oranın kıtladığını hissediyorum

 37. Merhabalar benim 5 yıla yakın süredir çenemdem etraftan duyulacak bir ses geliyor ve çene eklem yerlerimde ağrı ve yorgunluk hissi oluyodu.Bir haftadır da çenemin bir tarafı ağrı yapıp ağzımı açmamı engelliyodu sizce çenemdeki sorunun düzeyi nedir acaba yani tedabi için geç kalmışmıyımdır ve tam olarak tedavi için berlere hidebilirim bunun hakkında bilgi verenilirmisiniz?

 38. Hocam merhabalar benim 20 lık diş çekiminden sonra bu şikayetlerin başladı doktor çok yüklendi dişime bende fark ettim sonrasında cenemden acip kapatınca ses gelmeye başladı dislermn hepsi ağrımaya başladı ve kulak boyun ağrıları var bunlar nasıl tedavi edilir çıkık yada kırıkmıdır acaba nedir bu bilmiyorum sizce ne olabilir hocam ?

 39. Çenemden ses gelmesi sonucu çene cerrahına gittim cok hafif yemek yerkende agriyor ama çene cerrahi buna yapilacak birsey yok bununla yasamayi ogrenmelisin onemli birşey değil dedi ama ben geçmesini istiyorum yapilabilecek birsey varmi

 40. Merhaba
  Benim cenemden kut sesi gelme yaklasik 6 aydir var uyurken kendimi cok sıkıyorum bundan dolayı oldugun farkındayım ama son zamanlarda uzanırken cenemden sanki demir yaydan cıkar gibi tuhaf sesler geliyor ve yemek yerken agzımı bazen tam açamıyorum. Cok ilerlemişmidir durumum agızlık önerildi ama agızlıkla yatamıyorum cenemin cıkması kayması gibi bir durum söz konusu olur mu?
  Simdiden tesekkürler

 41. Hocam merhaba. Benim 2/3 aydır cenemi hareket ettirince sesler geliyor. Baslarda pek onemsemiyordum fakat su sıralar klink sesi geldiginde agri da oluyor.ozellikle esnerken, sabah uyandigimda ve yemek yedigimde cok fazla oluyor. Bazen konusurken tutuluyor ve o ses cikmadan da duzelmiyor. Ne yapmam gerekiyor, tedavisi nasil pek bi bilgim yok acikcasi

 42. Hocam selamlar.Bir aydan bu yana sağ kulak hizamda ağzımı açarken,esnerken,yemek yerken,yutkunurken yoğun bir ağrı oluyor.Diş hekimine gittim röntgen çekimi yapıldı beni radyoloğa yönlendirdi oda sağ taraf disklerde aşınma olduğunu yapılacak bir şeyin olmadığını söyledi.Ağzını açabiliyorsun dedi ve bu sıkıntının ilerlemeyeceğini söyledi lakin ağrılarım arttı ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

 43. Merhabalar yaklaşık 2 ay önce şiddetli bir şekilde öksürürken çeneme bir şey oldu ve kilitlendi . Belli bir yere kadar açıp gerisini açamıyordum çok az açabiliyordum hareket ettiremiyordum . Gün içerisinde uyudum uyandığımda normaldi ama kısa bir süre içerisinde yine kitlendi doktora gittik film çekildi bir şey olmadığı söylenip kas gevşetici ile gönderildik . Sonra ilk kullanımımdan sonra geçti ama çenemdeki klik sesleri geçmedi . Yaklaşık iki hafta kadar sonra ara da bir kilitlenmeye başladı iki elimle çenemi hareket ettirip ağzıma açınca geçmekte . Ama bu ara ara olmaya başladı kilitlenmeler. Ne yapmalıyım ? Nedenlerinden biri de hep sol tarafım ile yemek yiyorum . Kilitlenen ise sağ taraf . Teşekkürler

  • Eylül selam,
   Bariz bir çene eklemi problemiyle karşı karşıyasınız. Açıkçası biraz da ilerlemiş bir durumunuz var. Bu iş en iyi üniversitelerin diş hekimliği fakültelerinde tedavi edilebiliyor. En kısa zamanda bir üniversiteye muayeneye gitmeniz gerekir diye düşünüyorum.
   O zamana kadar da çenenizi zorlayacak hareketlerden kaçınmanız iyi olacaktır.
   Geçmiş olsun.

 44. Hocam bu egzersizleri uygulamayalıyım mı…Birde bnde tek taraflı çiğnemede war sol alt tarafta tek diş war oda dolgulu zati askeri hastanede bir diş çektim 3 yıl önce baya zorladı doktor 3 tane uyuşturucu iğne sürdüğü için ağrıyı hissetmiyordum ama baskısı baya bi wardı çeneye hocam yardımcı olursanız minnettar kalırım baya rahatsız etmeye başladı beni….

 45. S.a hocam çenemden ses geliyor diş gıcırtmasıda war 2 sene oldu nerdeyse bu rahatsızlık ama yemek yerken özellikle tak diye ses gelmesi hem beni hem de yanındakileri rahatsız edecek şekilde lakin werdiğiniz egzersizleri uyguladım az ilk olarak ses kesildi ama sonra eskisine kıyasla minimum bir ses geliyor önerinizi bekliyorum teşekkür ederim allah razı olsun sizden…

 46. Merhabalar hocam benim yaklasik 2 3 senedir 20lik dislerim çekildikten sonra sag çenemde cit cit diye sesler gelmeye başladı bende cenem zorlanmistir geçer diye ustunde durmadım ama şuan bir dolgu yenileme yaptirdim cenem acik kaldi zorla kapattım ve cok korktum dogal olarak bazen sanki zor açılıp kapaniyor kütür kütür sesler geliyor bi ara oyle bir ses geldiki cenem kirildi sandim ve bazende cok agriyor kulagima kadar vurduğunu bilirim ağrının doktora gidicem ama cok endise ediyorum acaba anlattigim kadariyla rahatsizligimin boyutu sizce ne olabilir bu sikayetle size gelmis olsaydim tedaviniz ne olur? Ben gittigimde hastaneye az cok ne yapicaklar bilmek istiyorum çünkü. Simdiden cok teşekkür ederim:)

  • Sedef selam,
   Yazıda aslında nasıl bir tedavi yaklaşımı olduğu yazıyor. Muayene ve röntgen gerekirse mr sonucuna göre farklı tedavi yaklaşımları var. Bunun için görmeden bir şey diyemem ama bir tedavi gerektirdiği kesin. En kısa zamanda bir üniversitesine hastanesine gidiniz.
   Geçmiş olsun.

 47. Hocam merhaba benim de çenemde 2 3 senedir sürekli yemek yerken bişeyler Çignerken ses cıkartıyor son 2 gündür de çenemi açamıyorum kulagım boynum ve gözümde ağrı oldu romatoit artrit geçirdim acaba o yüzden midir

 48. Hocam merhabalar.2 ay önce dişime kaplama yaparken ağzımın açİK kalması için bir aparat takmıştı.o günden beri sol çenemden kütleme sesi ve ağrı var bu ağrı boyun bölgesinde kaslarda hissediyorum.bir aydır uyuyamıyorum boyundaki kasılmalan dolayı.son günlerde çenemde çok ağrı oluyor ağzını açarken hafif kayıyor bana yardımcı olun lütfen stresten ne yapacağımı bilmiyorum şimdiden tşk ederim

  • Engin selam,
   Kaplamalar yapıldı mı yoksa hala aparatı kullanıyor musunuz ? Belli ki çeneniz bu yeni ve sanırım birazda fazla olan yüksekliğe alışamadı. Kaplamalar varsa hekiminize durumunuzu anlatarak kaplamaları sökmek gerekir, yoksa şayet aparatı kullanıyorsanız yine hekiminize gidip şikayetinizi belirtmelisiniz.
   Geçmiş olsun.

 49. Selam hocam ceneme bir kac guc once sert darbe yedim agrisi gecmis gibi ama yemek yerken zorlaniyom ve tik sesleri rahatsiz edici cozum yolu soylermisiniz

  • Azad selam,
   Darbeye bağlı olarak, darbenin geldiği taraf değil de diğer tarafta ağrı olabilir. Bu, çene ekleminin zarar gördüğünü gösterir. Bir hafta kadar bekleyin şikayet geçmezse bir diş hekimine muayene olunuz.
   Geçmiş olsun.

 50. Serdar bey merhabalar. Ben dişlerimin hepsini kaybetmiştim daha doğrusu hastanede uzun süreli yatmam sebebiyle tüm düşlerim çürümüştü. Son 3 aydır diş tedavisine gidiyorum bugün itibariyle bitti tedavim. Özel bir klinikte işinin ehli hekimlere tüm dişlerimi zirkonyum kaplama yaptırdım.

  Ağzımda yaklaşık 4 senedir diş yoktu, zirkonyumlar takıldıktan sonra yemek yerken ya da ağzımı fazla açarken sağ çenemden ses geliyor sanki çenem bir yere takılıyormuş gibi açılıp kapanırken kasılıyor. Çenem kitlenmedi hiç ya da hiç çenem ağrımadı bu esnalarda. Fiziksel olarak suratımda, yanak tarafımda ya da buna yol açacak hiçbir rahatsızlığa sebebiyet vermedi şuana kadar bu durum ama klik klik diye ses duyduğum için sürekli evhamlandım biraz ve nedir bu diye araştırdım. Fakat benim durumum rahatsızlıktan öte; uzun süreli dişsizlik sonrası, diş olan ağızın ve çenenin bu duruma alışma süreci olabilir mi? Konuyu diş hekimime sorduğumda aynı cevabı vermişti.

  Teşekkürler şimdiden cevabınız için

  • Okan selam,
   Uzum süreli dişsizlik durumlarında özellikle azı dişeleri olmadığı zamanlarda çene orjinal yüksekliğini kaybederek yeni duruma adapte olur. Dişler yapılınca tekrar yükseltilince de buna yeniden uyum sağlaması biraz uzun sürer. Dişelri bu yeni duruma adapte edebilmek için splint kullanmak gerekir. Splint yapılıp yapılmaması gerektiğine hekiminiz duruma göre karar verir. Eğer çok yükseltilmişse splint şart olur ama 1-2 mm yükselme varsa çene ekleminiz buna alışacaktır.
   Endişelenmeyin ve hekiminizle sürekli kontak halinde olun.
   Geçmiş olsun.

 51. Hocam ıyi günler çenemin sağ tarafından yemek yerken klik sesi geliyor ama ağrı ve kitlenme yok sadece klik sesi var ne yapmam gerekiyor yaşım 18

 52. İyi günler.Yaklaşık 1 senedir çenemin sağ tarafından tak tuk sesler geliyor kulağıma kadar.Bana eklemden geldiğini söylediler.Bunun için hangi alandaki doktora gitmem gerekir?

  • Mehmet selam,
   En yakın diş hekimliği fakültesine giderseniz, ilgili doktor hangi bölümdeyse sizi oraya yönlendirirler. Özelde çene eklemi konusunda uzman hekimler bulmak bayağı zor, devlette daha zor. O yüzden üniversite en iyisi.
   Geçmiş olsun.

 53. Merhaba hocam iyi günler dilerim.
  Bende 4 , 5 aydir yemek yerken tak tak sol tarftan ses geliyor. İnsanların içinde yemek yemeye inanın utanır hale geldim. Ama kesinlikle hiç agri yok ama tak tak ses geliyor. Sol tarafa tam eklemin olduğu tarafa parmağımla bastirdigimda ses gidiyor bazen diyorum buraya sanyiide bir civata attirayim diye kafa buluyorum ama inanin moralimi bozuyor. Komsum dis doktoru filim felan cekmeden ileri duzeyde dedi bi de beni iyice korku saldi. Tip fakulresine gidecegim damak tedavisi de varmis faydasi olurmu acaba . Hayatinizda başarılar dilerim.

  • Selçuk selam,
   Tıp fakültesinden ziyade diş hekimliği fakültesine gitmeniz gerekir. Sanayiye uğramayın mecbur kalırsanız yetkili servise gidin 🙂 Şaka bir yana, durumunuzun tedavisi var elbette ve faydası olur. En kısa zamanda bu işe girişmenizi tavsiye ederim.
   Geçmiş olsun.

 54. Merhaba Serdar bey bu rahatsızlık bende uzun süredir var ben farkında değildim dis doktoru söyledi bir çene cerrahina gozukmen gerekiyor diye sağ tarafım cenemi açıp kapadikca ses çok net duyuluyor baş ağrısı boyun ağrısı ve kulak altı argilarim oluyor gece cenemi kitledigimi farkettim ve dislerim kırılıyor peşinden çok kısa sürede çürüyor bir çene cerrahina gozuktum çok ilerlemiş ben müdahale edemem dedi tekrar bir dis doktoru ile görüştüm Türkiyede çene eklemlerinin tedavisi yapılmıyor dedi ne yapacağımı şaşırdım lütfen yardımcı olur musunuz ???

  • Öznur selam,
   Türkiye ‘de çene eklemi tedavileri yapılabiliyor. Üniversitelerin diş hekimliği fakültelerine muayeneye giderseniz size yardımcı olabilirler. Özelde veya devlette bulmanız zor. Siz en yakın üniversitenin diş hekimliği fakültesine gidiniz. Çaresi var, hem de gözünüzde büyüttüğünüz kadar zor değil.
   Geçmiş olsun.

 55. Diş hekimine gittim fakat beni çene cerrahına yönlendirdi sizce ciddi bir problemmidir genel olarak sabah yaşıyorum bunu ve hangi bölüme gitmeliyim cevabınız için teşekkürler

  • Nihan selam,
   Çene eklemi şikayetleri ihmal edilirse ileride daha büyük sorunlara sebep olabilir.
   En yakın üniversitenin diş hekimliği fakültesine muayeneye giderseniz onlar, bu işin doktoru hangi bölümdeyse sizi yönlendirirler.
   Geçmiş olsun.

 56. Merhaba Serdar Bey daha önce 2-3 kez çenemde ses ve takılma gibi bir problem yaşamıştım birkaç gün önce sabah uyandığımda çenem kitlenmiş gibiydi klik sesiyle düzeldi ağrı vs yok gündüzde pek şikayetim yok sabah uyandığımda klik sesi oluyor genelde ve ağzım açık uyuyorum sebep bu mudur acaba çene cerrahından randevu aldım fakat buradaki yorumları görünce size de sormak istedim

  • Nihan selam,
   Çene cerrahisi bu konu hakkında pek bilgi vermeyecektir sanırım ama yine de bir muayene olun sonra tekrar bana yazın. O zamana kadar çenenizi zorlayacak şeyler yapmayın. Örneğin ağzınızı çok açarak esnemeyin. Ayva, elma, dürüm vs gibi ağzı büyükçe açmanızı gerektiren yiyecekleri küçük parçalar halinde yiyin. Klik sesini duymak için de çenenizi zorlamayın. O sesi duymayacak şekilde bir alışkanlık edinin.
   Geçmiş olsun.

 57. Serdar bey, her eklem problemin tedavisi var diyorsunz. Keske sizin kadar pozitif dusunebilseydim. Bu hastaligi son 7 yildir cekiyorum. Gitmedigim devlet olsun ozel olsun hastane kalmadi. Neler cekildi neler. Hepsini dedigi sey tedavisi yok yapcak bisi yok. Yabanci siteler olsun hepsi olsun tmd ye care yok diyolar. Keske olsaydi. Hayattan bezdirdi beni bu sey. Sag tarafimda cenemim en altindan kulagimin baglanti yerine dogru bi agirlik var. Kaslarda yorugunluk hissi var. Catirdi sesleri beni bezdirdi. Artik dengemi kaybediyorum. Duydugum seslerde hile catirdi sesleri geliyo. Her seyi catirtili duyuyorum. Kulagima da bicak saplanir gibi oluyor. Kulagimi kesip atasim geliyo. Kulak isitme testeleri de yapildi duymam mukemmel isitme kaybi yok. Cenemde oyle cikma takilma falan da yok. Benim problemim catirti. Konusurken dinlerken yemek yerken herseyde sanki eklemlerim eziliyomuscasina bir ses duyuyorum. 7 yildir da bunla yasiyorum. Keske dediginiz gibi caresi olsaydi.ha ben duzeltirim eskisi gibi olurbdiyorsaniz size de gelirim.

  • Berk selam,
   Çapa ‘da Prof. Dr. Tonguç Sülün ve Medipol ‘de Doç. Dr. Hanefi Kurt diye iki tane hoca var. Bunlar bu işin Türkiye ‘deki uzmanları. Kendileri benim de hocalarım olurlar. Ben de onlardan öğrendim bu eklem işlerini. Onlara ulaşmanı tavsiye ederim.
   Geçmiş olsun.

  • Leyla selam,
   En kısa zamanda bir pedodontist (çocuk diş hekimi) bulup muayene ettirmelisiniz. İleride büyüyebilecek önemli bir sorundur. İhmal etmeyin. Henüz erkenken çok kolayca halledilebilir.
   Geçmiş olsun.

 58. Merhaba, benim de çenemden yaklaşık 1,5 senedir ses geliyor ve ağzımı açıp kapatırken bir tarafta kayma oluyor. Plak takmıştım ama fayda etmedi ne yapmam gerek hangi doktoru önerirsiniz.

  • Eda selam,
   En kısa zamanda bir üniversite diş hekimliği fakültesine muayene olmalı ve o fakültedeki çene eklemi ile ilgilenen bölüme gitmelisiniz. Maalesef dışarıda yapılan plaklar pek etkili olamıyor çünkü bu iş çok ciddi bilgi ve tecrübe gerektiriyor.
   Geçmiş olsun.

 59. İyi gunler ben 19 yasindayim iki yirmilik disimide ameliyatla aldirdiktan sonra agzim yamuk acilmaya basladi ve yemek yemekte agzimi acmada baya sıkıntılı gunler gecirdim doktorum sert seyler yemeyip dikkat edersem duzelecegini soyledi bir yil oldu agzim normal acilmaya basladi ama agrilarim bir geciyor bi tekrar basliyor bazen agridan elmacik kemiklerim ve basim cok agriyor kas gevşetici kullansam faydali olabilir mi?

  • İrem selam,
   Bence öncelikle bir çene eklemi için muayene olmalısın. Eğer eklem yada çevresi ile ilgili bir sorun varsa kas gevşetici ancak kullandığın süre boyunca etki eder sonra yine başlar. Önce muayene !
   Geçmiş olsun.

 60. Oncelikle merhaba hocam adim merve 18 yasindayim . Ben haftalardir suren bir kulak agrim vardi ihmal ettim doktora gitmedim daha sonra yemek yerken kulak kismimda catlama ve iki kemigin sanki bir birine surtusmesi gibi sesler gelmeye basladiginin farkina vardm. K.B.B gittim cene eklem sorunu oldugunu soyledi Simdi ise ensemde basimda ve yuzumun belirli kisimlarinda agri oluyor. Hastaneye gitmeye korkuyorum ameliyat derler diye napmam lazim yardimci olurmusunuz :((

  • Merve selam,
   Çene eklemi rahatsızlıklarında nadiren ameliyat ile tedavi sağlanır. Çoğunlukla splint denilen apareyler kullanılarak belirgin derecede iyileşme sağlanabilmektedir. Sana tavsiyem bulunduğun şehirdeki üniversitenin diş hekimliği fakültesine muayene olmandır. Yazıyı okuduysan, erken müdahalenin işleri çok kolaylaştırdığını anlamışsındır.
   Muayeneye gidene kadar, o sesler gelecek şekilde çeneni zorlama. Çeneye travma verecek yani kıtır kıtır yiyilen şeylerden uzak dur. Esnerken çok ağzını açma.
   Geçmiş olsun.

 61. Hocam ben alt taraftaki sol 20’lik dişimi yazin aldırdım onu aldirdiktan sonra agzimi acmada ve esneme sirasinda tak diye ses geliyor çenemden ne yapmam gerekir

  • Fatma selam,
   Dişiniz yeni çekildiyse, çekim sırasında uygulanan baskıdan dolayı çene ekleminizde bir düzensizlik oluşmuş olabilir. Bu durum geçicidir. Bir süre bekleyin. Geçmezse tekrar bana yazın.
   Diğer yandan, eğer uzun zamandır varsa bir hekime görünmeniz gerekir.
   Geçmiş olsun.

 62. Hocam iyi günler,19 yaşındayım 3 gün önce uyandığımda çenemde ağrı vardı,ağzımı açıp kaparken klik sesi duymaya başladım.ağzımı açarken zorlandığım için az açtım gün boyu,ve ertesi gün konuşurken ağzımın kaydığını hissettim,psikilojik mi anlayamadım,çünkü görüntüde pek bişey yok.Ama bu durum ilerler diye çok korkuyorum üni. hastanesine gittim,20likler baskı yapıyodur onları alalım dediler ama bence beni pek dinlemediler.Bu durum ilerler mi yoksa gerçekten 20likler olabilir mi

  • Şerife selam,
   Evet 20 yaş dişleri böylesi bir duruma sebep olabilir ama düşük ihtimalle. Öncelikle 20 yaş dişlerini çekmek gerekir. Sonra şikayetin devam ederse yine muayene olabilirsin ama dediğim gibi 20 yaş dişlerini zaten mecbur çektireceksin..
   Geçmiş olsun.

 63. Hocam merhaba. 2 ay önce bi kaza geçirmiştim. Sürekli çenem ağırıyordu. Bikaç defa diş hekimine gittik. Sadece travma dedi ve ağrı kesici verdi. Son bikaç gündür dişlerim eskisi gibi kapanmıyor sanki. Siz daha iyi bilirsiniz. Ağzım derin kapanış olarak kapanıyor.eskiden böyle değildi. Arka dişler birbirine değsin diye üst ön dişler, alt dişleri tamamen kapatır hale geldi. Ve bu yüzden sürekli bademciklerim düşmüş gibi bir his var. Sanırım çeteden kaynaklı. Çene eklemleri kaymış olabilir mi? Çok korkuyorum ne yapmamı önerirsiniz?

  • Ali selam,
   Çene eklemi travma yüzünden zarar görmüş olabilir. En yakın üniversitenin diş hekimliği fakültesine gidersen çene ile ilgili bölüme sevk edebilirler. Böylece bir sorun varsa çözülür.
   Geçmiş olsun.

 64. Sayın hocam meraba hastaların şikayetlerini okudum benzer şikayetler hemen hemen sadece ben onlara ilaveten benim artık muz yerken bile çenemin takirdamasi şükür çenemde ve dişlerimde şimdilik bir ağrı yok sadece yumuşak mazemeleri yerken bile çenemin takirdamasi beni çok rahatsız ediyor sizin öneriniz ve önce hangi doktorlardan başlamam gerek yonlendirirseniz sevinirim ıyi çalışmalar

 65. Hocam merhaba önceden yazmıştım. Tavsiyeniz üzerine Üniversitenin çene bölümüne gittim ve gerçekten bir şey yok dediler. Son zamanlarda eklem yerlerinde ağrılar nerdeyse tamamen azaldı. Ara sıra ağırıyor sadce. Bana kas gevşeticiler ve ağrı kesiciler verdiler. Ama son zamanlarda çok ilginç bir şekilde boğaz önünde çene altlarında felan bi gerginlik hissediyorum. Çok nadir ağzımın yanlış kapandığını hissediyorum ama eskisi kadar değil. Özellikle başımı öne eğilnce çok rahatsız ediyor. Böyle çenem ağır geliyor sanki bana. Yine doktora gideceğim ama hangisine gitmemi önerirsiniz ve benim onun dışında yapabileceğim bir şey var mı? Teşekkürler şimdiden

 66. Cevaplardan sorumun cevabını aldım. Ben bu kadar ilgili bir hekim olduğunuzu için size teşekkür için mesaj yazmak istedim. Emeğinize, ilginize ve bilginize sağlık.

  • Güler Hanım,
   Estagfurullah efendim, ben teşekkür ederim. Bu siteyi ilk açtığımda arkadaşlarım, kimsenin girmeyeceğini girse bile bana bir kazanç getirmeyeceğini yani boşa uğraştığımı söylediler. Şu an bu sitede sadece 32 adet yazı var ve günlük ziyaretçi sayısı yaklaşık 1500- 1800 kişi. Bu ziyaretçi sayısı için normalde en az 200 yazıya sahip olmak gerekir.
   Bu başarı için asıl ben sizlere ve ilginize teşekkür ederim.
   Kendinize iyi bakın 🙂

 67. Yaklaşık 1 yıldır çenemin sol tarafından ses geliyor. Yemek yerken özellikle. Bormalde de ağzımı açıp kaparken çenem sağa kayıyor ister istemez. Diş hekimine, alt üst diş yapısında duruş bozukluğu olduğu için tel taktırmak için gidecektim ona bile vaktim olmadı. Burada okuduğum yorumlara göre durumum ciddi öyle mi? Ben de sağlık çalışanıyım( paramedik ) ama gerçekten diş ve çene konusu olunca ürküyorum nedense..

 68. Hocam iyi günler. Bir ay önce çeneme bi darbe aldım. Çok acıdı acile gittik bişe yok dediler. Sonra bi süre unuttum ama son bir haftadır eklem yerlerinde ve kulaklarımda ağrı hissediyorum. Kulaklarım çınlıyor. Ağzımı açtığımda çok ufak bi ses geliyor özellikle sol taraftan. Ve ağız kapanışının doğru olmadığını farkettim. Yani öyle hissediyorum. Ağzımı açtığımda kapatırken hafif sola kayıyor. Ve ağzım yanlış kapandığı için sürekli dişlerim ağırıyor. Özellikle ağzımı örrrtğümde ön alt dişler üsttekileri itiyor sanki ve acı veriyor. Ağzımı kapattığımda önce sol arka dişler birbirine değiyor. Sağ tarafı zar zor ben birleştiriyorm. Bi sürü diş hekimine ve çene cerrahisinde gösterdim gene film çektiler ve elle kontrol ettiler bir şey yok dediler. Çıldrcam ne olur akıl verin bana

  • Hakan selam,
   Bir şey olmadığını söylemek yanlış olur, bunun sen de farkındasın yan bir şey var. Sana tavsiyem, bulunduğun ildeki üniversitenin diş hekimliği fakültesinin çene eklemiyle ilgilenen bölümüne başvurmandır. Eğer bulunduğun şehirde böyle bir imkan yoksa başka bir şehre, özellikle istanbul ve ankara ‘ya gitmen gerekir.
   Maalesef çene eklemi rahatsızlıklarının ilerledikçe çözümü zor olmaktadır. Buna bağlı olarak en kısa zamanda bu işi çözmen gerekir.

 69. Merhaba. Yaklaşık bir yıldır çenemden ses duyuyorum. Çenemi açmaya çalışırken takılıyor ve tam açabilmek için yana doğru açıyorum ağzımı. İlk önce çene cerrahına sonrası bir üniversite hastanesinde plastik cerraha gittim.Yediklerime dikkat etmeme ve bir ay ilaç kullanıp egzersiz yapmama rağmen durumda bir değişiklik olmadı. Sesler devam ediyor. Ne yapmam hangi bölüme gitmem gerekir?

 70. Hocam iyi günler 21 yaşındayım çenemde son 2 aydır farkettiğim bir çeneden gelen bir klik sesi var zorlayinca ağrı yapıyor en yakın zamanda bir doktora gitcem ama ciddi bişey olmasından korkuyorum acaba stresden mi oldu diye düşünüyorum ve sadece yemek yediğimde çıkıyor ses ve zorladigimda. İyi günler

 71. Merhaba hocam
  18 yasindayim çenemde yaklaşık 1 yıldır yemek yerken,sakız çiğnerken,esnerken vb.klik sesi geliyor geçer diye doktora gitmedim ama bu beni çok rahatsız ediyor ayrica disardan duyuluyor sag çenemden geliyor agzimi actigimda da çenem hafif sola kayiyor ben kucuklugumden bu yana dislerimi sıkıyordum, gıcırdatıyrdm,tek taraflida cigniyorum sol tarafta dolgu oldugu icin, sert yiyecekler yiyorum hala da sizce ne yapmaliyim cok korkuyrm cenemde cok agri oluyo basim agriyo asiri stres zaten var artik konusmak dahi istemiyorum ve bu agri alt dislerime de atiyo ve bende dis eksikliği de var ayrica alttaki iki azi dislerimide cektirmistim 9 yil once her iki tarafta da bosluk var acaba onlar da etkiliyor mu ??

  • Zeynep selam,
   En kısa zamanda bir üniversite hastanesinin çene eklemi ile ilgilenen bölümüne başvurman gerekir. Henüz yaşın gençken ve daha fazla ilerlemeden müdahale edilirse düzelebilir diye düşünüyorum. İlerlerse geri dönüşü olmaz ya da çok zor olur diyelim.
   Geçmiş olsun.

 72. Mereba ben 15yasındayım. Cenemden ses geliyo. Bu yüzden doktora gittim ve doktor cene kemigimin içerde oldugunu söyledi ve bu yüzden daraldıgını söyledi yine gelmemi hocalarının görmesi gerektiğini 15yasında oldugum için cene gelişimimin tamamlandıgını söyledi. Tekrar gidemedim. Cenemden ses yaklaşik bir bir bucuk yıldır geliyo ne yapabilirim bana yardımcı olurmusunuz

 73. Hocam dün 20lik dişlerimde sıkıntı var demiştim , bugün ağzımı açarken ve yemek yerken sol çenede çatur çutur bir ses geliyor. Çok korkuyorum çenede bir yer mi kırıldı acaba

 74. Hocam konuşurken veya ağzımı kapatırken çenem ister istemez öne çıkıyor alışkanlık olmuş, sadece yemek yerken dişlerimi birleştiriyorum. Çocuk yıllarımda ortodonti tedavisiyle çok uğraşıldı, dişlerin dolgusu yüzünden hayatım dişçide geçti , tel tedavisi uygulanacaktı fakat ileri gerilik olduğundan dolayı ameliyat önerildi bizde kabul etmemiştik. Bu ses uzun süredir var rahatsız eden bi tarafı yok böyle yaşam sürdürmek mümkün mü ileride bir problem yaratabilir mi ?

  • Cengiz Ali selam,
   İleride bir problem yaratacağını sanmam ama bu durumu da düzeltmek gerektiği aşikar. Normalde dişleriniz düzgün kapanıyor ama fonksiyon sırasında çeneniz öne çıkıyorsa bunun basitçe çözümleri vardır. Yok eğer çenenin yapısıyla ilgili bir sorun varsa elbette ortodonti ile düzeltmek gerekir.

 75. Hocam Merhaba, benim küçüklükten gelen bir alt çene geriliği var. Biraz değil baya geride, 5-6 sene hani bilmiyorum daha fazla süreyi aşkın sol çenemi hareket ettirince ses geliyor. Ağrı şu bu hiç birşey yok! psikolojik olarak kafama takıldı bir sorun var mı sizce ? teşekkürler..

  • Cengiz Ali selamlar,
   Çene geriliği aşikar bir sorun göstermese de çene geriliğine bağlı sorunlar olabilir. Örneğin diş taşı oluşumu, ağız açık uyumak, çene eklemi sorunları v.b. Kaldı ki sizde de bir çene eklemi sorunu var gibi. En kısa zamanda bir diş hekimine muayene olabilirseniz, neler yapılabileceği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.
   Geçmiş olsun.

 76. Merhaba benim sag cenem 1.5 yildir klik sesi var agizimi yarim acabiliyorum ama cenemi sola kaydirip acinca klik sesi olmuyor ve sonuna kadar aciliyor.Yemek yerken klik sesi yok.

  Geceleri disimi sikarak uyudugum icin oldu galiba bende biliyodum sıktığımı simdi sıkmıyorum ama gecmiyor bulundugum yerde cene cerrahisi yok disciye gittim oda cene cerrahisine git dedi. Bu arada 4 tane 20lik diş var azimda gömülü ondan olabilirmii.

 77. Serdar hocam, benimde rahatsızlığım var: ilk olarak çene eklemimden ses geliyordu (yaklaşık 5 hafta sürdü) sonra bir sabah yataktayken çenemi sonuna kadar açtım ve tık diye ses geldi ve tekrar açtım ses önceki sesten çok daha farklı gelmeye başladı hocam ben 13 yaşındayım sizce bu rahatsızlık geçermi

 78. Hocam merhaba ben 11 yasindayim son 2 haftada sağ taraftan ses geliyor agri yok ama tutuluyot gibi oluyor annem doktora gidelim diyor. Ben korkuyorum o zaman sakiz cigne diyor ne yapmaliyim lutfen yardimci olun korkuyorum

 79. Hocam ben yemek yerken çenemden ses geliyo yalnz agrı olmuyo esnedigim zaman tutulma gerceklesiyo sonra küt diye ses geliyo konusunca felan sıkıntım yok ama yemek yerken ses gelmesi beni rahatsz ediyo acaba ilaç tedavisiyle geçermi hocam

  • Özlem Hanım selamlar,
   Maalesef ilaçla geçecek bir durumunuz yok, en kısa zamanda bir diş hekimine muayene olmalısınız. İlerleyen çene eklemi şikayetleri sorası için daha zorlu süreçler doğurur.
   Geçmiş olsun.

 80. Serkan Bey merhabalar.. Ben 21 yaşındayım. 7 ay önce bu çene ağrılarım başladı.20’liklerimde şişmeye başlamıştı. Yemek yerken kasılmalar falan, ağzımı açıp kaparken ses gelmeye başladı. ağzımı açarken hafiften çenem yana doğru kayıyor. ve 5 ay önce diş teli taktirdım. şuan diş teli tedavimde yarım kaldı. Bazı maddi durumlardan dolayı. Benim ne yapmam lazım 20’liklerden mi kaynaklı acaba bu sorun. onları çektirmem mi lazım

  • Meyrem Hanım selam;
   Öncelikle 20 yaş dişlerinin çekilmesi lazım. Zaten 20 likler çekilmeden nasıl ortodontiye başlanmış anlamadım, genelde ortodontistler önce 20 yaşların alınmasını isterler.
   Çenenizin kayması 20 liklerle ilgili olmayabilir, bir çene eklemi rahatsızlığı duruma eşlik ediyor gibi görünüyor ama siz yine de önce 20 likleri çektirin, böylece biraz rahatlarsınız. Ağız açarken oluşan ağrılar, şişlikler falan azalır.

   Geçmiş olsun.

 81. Merhaba sanırım 2 yıldır çenemden ses gelmekte ama geçer diye bekledim hastalığın ileri boyutunda olmaktan korkuyorum en kısa zamanda doktora gidicem sizce geç kalmismiyimdir

 82. Hocam selam benim dişimde tel var ilk başta telden şüphelendim ama 2 hafta oldu hala geçmedi kulağımda ara ara hafif ağrılar oluyor çenemi açtığımda kulagimda dolguluk hissi oluyor yemek yerken falan cenemden ses geliyor sorun kulağımda mi yoksa çenemdemi çenemdeyse ne yapamam gerekiyor Teşekkürler ?

  • Erdem selamlar.
   Öncelikle bir kbb ye gitmen gerekir. Basit bir muayene ile kulağında sorun olmadığı anlaşılırsa sorun çenede demektir. Şikayetlerin çene eklemini işaret ediyor ama yine de kulakla ilgili olup olmadığını garantiye almak adına önce kbb ye git derim. Sorun yoksa diş hekimine gidersin.
   Geçmiş olsun.

  • Mehmet Ali selam.
   Üzülürek söylüyorum ama bu dediklerinle ben ne olacağını hayal bile edemem. yani baskı ne ? neden oldu ? bilemem ki bu şekilde..
   En iyisi en kısa zamanda bir diş hekimine muayene olmandır.
   Geçmiş olsun.

 83. hocam merhaba.1 yıl önce yüzüme kulağımın önünden çene tarafından bi darbe yedim ve 1 ay çene fonksiyonlarım azaldı.sonra normale döndü. 1 ay daha sonra ters kuğımın önündeki cene tarafından sesler gelmeye başladı.özlliklle sabahları ve yemek yerken.8 aydır o ses duruyor. bazen çok konuştuğumda veya çenemi yorduğumda fazlasıyla ağrı yapıyor.istediğim zaman ağzımı açarak sesi çıkartabiliyorum.küt küt ses geliyor.ne yapabilirim hocam baya bi süre oldu çünkü ve çok fazla rahatsız ediyor. teşekkürler

  • Furkan selamlar.
   Öncelikle geçmiş olsun. Durumunuz bana travmaya bağlı bir çene problemini çağrıştırıyor. En kısa zamanda bir diş hekimi veya diş hekimliği fakültesine başvurmanızı tavsiye ederim. Sizin durumunuz için görmeden bir şey söylemek çok zordur.
   Muayeneye gidene kadarki zamanda çenenizi zorlamamaya dikkat etmeniz, ilerlememesi adına faydalı olacaktır.
   Saygılarımla, iyi günler.

 84. Taha Bey selamlar.
  Sirdalud, aşırı halsizlik ve uyku yapan kas gevşetici bir ilaçtır. 24-36 saat içinde etki göstermeye başlar. İlacı kutu bitene kadar kullanın. Bırakınca eskiye dönüp dönmeyeceğini siz kendiniz takip edin. Eğer bir zaman sonra yine kas şikayetleri hissederseniz tekrar doktorunuza danışın.
  Tavsiyem ilaçla birlikte yukarıda verdiğim egzersizleri yapmanız ve çene eklemi ile kaslarınızı zorlayacak şeylerden uzak durmanızdır.
  Geçmiş olsun.

 85. Merhaba hocam dün özel bir hastahanenin cene cerrahisi bölümüne gittim.bana SILDARUN MR 6mg kapsul bir kutu yazdi bende aldim.suan kullaniyorum.merak ettigim konu bu ilaci ne kadar süre kullanmaliyim kac gune etkisini hissedebilirim.yani biraktigimda kalici olarak iyilesme yaparmi yoksa gecici mi

 86. Tesekkurler hocam peki kulagimda yogun gurultu ugultu v.b. seslere neden olabilir mi? Bu sesleri nasil durdurabilirim.Kulaklarim MR la bile yogun bi sekilde incelendi hic bir sorun yok

 87. Emre Selamlar. Çekirdek gibi çeneye ani travmalar veren fonksiyonlar çene eklemi rahatsızlıklarını şiddetlendirebilir. Öncelikle tahmin ettiğin gibi o alışkanlığını bırakman gerekir ve sonrasında 3-4 hafta takip edersin. Şikayetin geçtiyse ne ala, geçmediyse bir diş hekimine muayene olursun. Yaşın genç olduğu için sorun olacağını düşünmüyorum.
  Geçmiş olsun..

 88. Tuana Hanım selamlar. Sizin sorununuzun çözümü cerrahi değil. Çene eklemi rahatsızlıkları ile ilgilenene bir üniversiteye gitmeniz daha faydalı olacaktır. Büyük şehirlerde yaşamıyorsanız bu işle uğraşan bir diş hekimi bulmanız zor olacağı için, en yakın üniversitenin diş hekimliği fakültesine gidebilirsiniz. Umarım şikayetiniz en kısa zamanda hafifler ve çözülür.
  Geçmiş olsun.

 89. Merhaba hocam 16 yasindayim son 2-3 aydir sag elmacık kemiğimden ses geliyor yemek yerken bu ses daha fazla çıkıyor ama agrı hissetmiyorum akşamları biraz fazla çekirdek yiyorum o yüzden olabilirmi önerinizi bekliyorum hocam

 90. Yazın.. *ne durumdayim biraz korkuyorum cene eklemim icin nasil bir tedavi uygulanabilir..dis hekimine gittim hafif kayma oldugunu ve cene cerrahisi bolumune gitmem gerektigini soyledi

 91. Yazın.. *selamlar hocam…benim yaklasik 5 senedir cene eklemimden ses geliyor.sert bisey yerken sag tarafta agri fakat ses sol tarafta oluyor ve disardan cok net duyulabiliyor..son iki aydir sadace acip kaparken bile kendi duyabilecegim kadar citirdamalar oluyor.en buyuk sorunumsa kulagimda ugultu v.b. seslerin olmasi k.b.b. bolumu sorun olmadigini soyledi..cene problemi kulakta iltihaplanma veya ses sorunlari yaparmi??? Ayrica sizin sayfalarinizdan cene eklemi icin verdiginiz bilgileri uyguluyorum cevaplarsaniz cok sevinirim.

 92. Selamlar.
  Gece plağı diye aldığınız şey eğer sert değilse neredeyse hiç işe yaramaz. Çene eklemi rahatsızlıklarında kullanılan, gece plağı diye söylediğiniz, asıl adı “splint” olan tedavi apareyi sert ve sizin dişlerinize uyumlandırılmış bir formdadır.
  Genel olarak devlet yada vakıf fark etmez, herhangi bir üniversite hastanesinden randevu alabilirsiniz.
  Geçmiş olsun, saygılarımla..

 93. Merhaba hocam ben cok stresli bi dönemden geciyorum ikj ay önce dişimi çok sıkıyordum geceleri ağrıdan dayanamiyordum plastik cerraha gittim çenemden cok ses geliyo ağrı var diye kas gevşetici ve ağrı kesici verdi başka bişey yapmadı ağrısı geçmedi diş doktoruna gittim gece plağı istedim aldim 2 haftadır kullanıyorum. Sabah uynaninca yüzümde ağrı oluyo sağ veya sol tarafıma yatınca. Bide ben sol tarafta yemek yerdjm hep ama artk iki taraftan da yemeye başladım şimdi sol taraftan yiyince sol cenemden çok ses geliyo normal biri duyucak kadar diyebilirim napmamm gerekiyo nolur bi yol gösterin korkuyorum artk

 94. Ali Bey maalesef bu çene eklemi rahatsızlıkları diş hekimlerinin pek de vakıf olmadığı bir mesele ve belli ki sizin hekiminizin de bu iş hakkında pek bilgisi yok…Şahsen ben bile bir çok eklem rahatsızlığı vakasını daha uzman arkadaşlarıma hatta üniversitelere yönlendiriyorum. Size tavsiyem en yakın üniversite hastanesine başvurmanız. Emin olun bunun çözümü var..
  Eğer istanbul ‘daysanız Medipol, Bezm-i Alem, Yeditepe İstanbul (çapa) ,ve marmara üniversitelerini tavsiye ederim. İşlerin hızlı yürümesi adına ilk üc tavsiyemden birine uğramanız iyi olur.
  Tekrardan geçmiş olsun.

 95. Serdar bey, bugün çene cerrahina gittim.film çekildi muayene etti.alt çenemin önde olduğunu ve bundan kaynaklanabilcegini söyle di.agzimi kapattığımda alt çenem hafif önde.cozum nedir diye sordum.cozumun olmadığını. Agrimin olmadığı için şanslı olduğumu söyle di ☺.bu sesin gecmicegini.dikkat etmemi.yapabilcegi bişey olmadığını söyledi.☹ileride ne olacak dedim burda bi sıkıntı var ve ben bunu çözemezsem bu ilerleyecek.ama anlatamadım derdimi ☺ .dikkat edeceksin ilerletmemeye calisacaksin dedi.2 gündür yemek yemek istemiyorum . Ses çok sınır bozucu.

 96. Rukiye Hanım selamlar.
  Çene ekleminizde bir sorun var gibi görünüyor. Özellikle kilitlenme diye bahsettiğiniz eklemin yerine oturamaması durumu, ileride daha büyük sorunlara yol açmadan, en kısa zamanda bir diş hekimine yada bir üniversite hastanesinin çene eklemi bölümüne gitmeniz gerektiğini gösteriyor.
  Yaş olarak henüz çok genç olduğunuzdan basitçe çözülecektir diye düşünüyorum.
  Diş hekimine gidene kadar, çenenize travma verecek yani çenenizi zorlayacak şeylerden uzak durun. Örneğin kabuklu fıstığın kabuğunu kırmak, çekirdek çitlemek, sert leblebi yemek, esnerken ağzı çok açmak v.s. gibi..
  Umarım en kısa zamanda problemlerden kurtulursunuz.
  Saygılarımla.

 97. Merhabalar ben 17 yasinda bir kızım. Son zamanlarda 2 hafta onceden beridir yemek yerken cenemden ses geliyor agri fln olmadi hic ama gecen gün ağzım kilitlendi gibi oldu bugünde esneyince de acıma oldu. Ne yapmaliyim. Düzelir mi ?

 98. Serdar bey ilginiz için çok teşekkür ederim.daha önce cenemle ilgili bir problem yaşamadım. Geceleri dişlerimi sıkmam yakın zamanda dış tedaviside olmadım tek taraflı yemiyorum yani yemeği nedenini bilmiyorum ama oldu bi şekilde.yarin diş fakültesine gidip muayene olucam.ama morelim çok bozulmuştu hep böyle kalıcak yada ilerleyecek diye.umarim dediginiz gibi olur ve halledebilirim bunu.

 99. Ali Bey selamlar.
  Tedavisinin olmadığı tamamen yanlış bir bilgi. Eklem rahatsızlıkları tedavi edilebilir rahatsızlıklardır. Öncelikle bu konuda anlaşalım.
  Evet, “klik” eklemle ilgili bir sorun olduğunun habercisidir. Ancak bu rahatsızlığın ne boyutta olduğunu bir uzman tarafından muayene edilmeden öğrenemezsiniz. Bazen çok basit bir tablodur; kendi kendine geçer. Bazen çene kaslarını rahatlatıcı-güçlendirici egzersizler verilir, bazen ilaçlarla desteklenir, bazen yukarıda anlattığım “splint” adı verilen aparey yapılabilir..
  Sonuçta geçmeyecek diye bir şey yoktur. Önemli olan durum ilerlemeden bir diş hekimine muayene olmaktır.
  Geçmiş olsun, içiniz rahat olsun sanırım küçük ve basitçe çözülebilir bir probleminiz var 🙂

 100. Hocam merhaba.dun gece yemek yerken klik sesini duymaya başladım.sag taftan geliyor ses.sadece ses var herhangi bir ağrı yok.cok sinir bozucu bir ses bu. Tedavisi varmı bilmiyorum. Nette benzer sorun yaşayıp bundan kurtulan hiç görmedim.bunun eklem sorunu olduğu ve bunun çözümü olmadığı yazılmış. Bu ses hep olacakmı bir tedavisi varmı?

 101. Soner Bey selamlar.
  Öncelikle şikayetinize çözüm olacak tedavinin cerrahi bir operasyon olmadığını belirtmek isterim. Hiç bir zaman geç kalınmış sayılmaz, en kısa zamanda bir diş hekimine hatta mümkünse bir diş hekimliği fakültesinin çene eklemi rahatsızlıkları bölümlerine başvurmanızı tavsiye ederim. Çene eklemi şikayetlerinde iyi bir tedaviyle gayet güzel sonuçlar alınabilmektedir.
  Geçmiş olsun.

 102. Merhabalar hocam yaklaşık 3 seneden aşkın zamandır bu çeneden ses gelme olayları sürekli olarak var yemek yerken sesten dolayı baş ağrısı yapıyor acaba tedaviye geç kalındı mı? Ve önerebiliceğiniz bir cerrah varmı sağolun hocam…

 103. Hüseyin Bey selamlar.
  Net olarak söyleyebilirim ki rahatsızlığınızın sebebi çene ekleminden kaynaklanıyor. Tarif ettiğiniz durum rahatsızlığın ileri seviyelere geçmiş olabileceğini gösteriyor. En kısa zamanda bir diş hekimine ya da diş hekimliği fakültelerinin çene eklemi bölümlerine başvurmanızı tavsiye ederim. Lütfen ihmal etmeyin, tedavisi basitten, zaman geçtikçe karmaşığa doğru giden bu rahatsızlığı kulak arkası etmeyiniz.
  Geçmiş olsun.

 104. Merhaba hocam. Bağzı zamanlar çenemi açmakta zorlanıyorum. Kilitleniyormuş gibi oluyo ama ağrı falan olmuyor. Zorladıktan sonra küt diye bir ses geliyor sağ yanağımdan ve çenem açılıyor. Bu durum genelde başım öne doğru eğikken, yatağımda telefonumla ilgilenirken kitap okurken oluyor. Bu akşam yemek yerken daha bir sıklaştı. Belli bir açıdan sonra çenem açılmamaya başladı fakat zorladıkça yine o küt seslerinden sonra açıldı. Bu durum sağ 20 yaş dişimi aldırdıktan sonra ortaya çıktı. Sol 20 yaş dişim hala duruyor.
  Ayrıca sağ üst arkadan ikinci dişimde 6 yıldır dolgu var.
  Bu rahatsızlığımın sebebi ve tedavisi ne olabailir?

 105. Merhaba hocam yaklaşık 17 gündür çenemi açamıyorum ağzımı açmakta zorlanıyorum diş hekimine gittim film çekildi ve 20’lik dişimin alınması gerektiği söylendi bana antibiyotik verdi kullanıyorum 4. Günündeyim 6.günde bitecek ve ameliyatla dişimi alıcak.. ancak bugün kulağımda bir ses inceden gıcırtı gibi ve korkuttu bu ses beni, şimdi sizin yazınızı okudum diş le pek alakalı olmadığını düşünüyorum.. çünki aynı ameliyatı olan arkadaşlarımda benim gibi bi problem yaşamadıklarını öğrendim! Dişimi sıkan biri de değilim ama dişlerim oldu bitti sorunlu tel kullandım ama yinede tam kapanmıyor dişlerim çenem geride benim.. yani napıcam bilmiyorum. 🙁

  • tuba hanim selamlar.
   öncelikle durumunuzda korkulacak bir sey olmadığını bilmenizi isterim. çene eklemi sesleri zaman zaman duyulabilir. önemli olan bunun sürekli ve ağrılı olmamasıdır.
   bence en kısa zamanda bir diş hekimine durumunuzu anlatarak, eğer bir sorun varsa çözüm bulabilirsiniz.
   yine de kafanıza takılan şeyler olursa bana sorabilirsiniz.
   saygılarımla.

CEVAP VER

Yorumunuzu yazınız
İsminizi Yazınız